HaberlerİranOrtadoğu

BAE dışişleri bakanının Washington’da İran karşıtı açıklamaları

Washington’da Amerikalı meslektaşı ile görüşen BAE dışişleri bakanı, Amerikan başkanı Trump’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP’ten çıkmasına destek verdiklerini bildirdi.

Emarat haber ajansının bildirdiğine göre BAE dışişleri bakanı Abdullah bin Zayed Alı Nehyan dün Washington’da ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Danışmanı John R. Bolton ile bir araya gelerek İran ve bölge gelişmelerini inceledi.

BAE’nın, Trump’ın nükleer anlaşma KOEP’ten çıkma kararına destek verdiğini belirten Alı Nehyan, İran’ın bölgede tehdit oluşturduğunu ve Trump’ın kararının bu tehdidi sorunla karşı karşıya getirdiğini iddia etti.

Dünyanın hemen hemen tüm ülkeleri ve uluslararası kuruluşlarının Trump’ın KOEP nükleer anlaşmadan çıkmasını eleştirdiği bir ortamda BAE de Suudi Arabistan ve Siyonist İsrail rejimi gibi Trump’ın kararına destek vermektedir.

BAE, bölgede Suudi rejiminin yanında yer alarak Yemen’e karşı savaş başlatmış, ayrıca muhtelif bölge krizlerinin körüklenmesinde de önemli rol ifa etmektedir. Türkiye’de FETÖ darbesinin arkasında da BAE ve Suudi rejiminin olduğu belirtilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.