AfrikaHaberlerOrtadoğu

BAE Gözünü Libya Petrolüne Dikti

Wall Street Journal gazetesi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Birleşmiş Milletler onaylı yolların dışında yollarla Halife Hafter’in petrol ihracatı yapmasına destek olduğunu yazdı.

Libya Ulusal Ordusu Lideri Halife Hafter, geçtiğimiz ay Libya petrol hilali bölgesinden birkaç limanı ele geçirmişti.

Verilere göre Hafter, bu limanlardan 850 bin varil petrol ihracatı yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hafter’e desteği ve Hafter’in BM’nin onayladığı yollar dışından petrol ihracatı yapması uluslararası piyasaları tedirgin ediyor.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya Libya petrolünü Birleşmiş Milletler’in onayladığı yollardan ve desteklediği hükümet ile anlaşarak ithal ediyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, görünüşte Birleşmiş Milletler kararlarını destekler gibi gözüküyor. Ama diğer taraftan Hafter’e verdiği destekle Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı hareket etmekten çekinmiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri basını, Abu Dabi’nin Türkiye ve Katar’ın desteklediği örgütlere misilleme olarak Halife Hafter’i desteklediğini iddia ediyor.

Bazı haber kaynakları, son ele geçirilen limanlarla birlikte Hafter’in Libya petrol ihracatının yüzde 80’ini kontrol ettiğini aktarıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, iki yıldır bağımsız petrol ihracatının serbest bırakılması için Avrupa ülkeleriyle yoğun görüşmeler yaptığı biliniyor.

Birleşmiş Milletler destekli Fayiz Serrac hükümeti Halife Hafter’in petrol ihracatına şiddetle karşı çıkıyor.

Serrac Hükümeti, Amerika’yı Halife Hafter’in petrol ihracatı yapasının engelleyememekle suçluyor.

Fayiz Serrac hükümetinin petrol ihracatıyla ilgili ABD Başkanı Trump’a mektup gönderdiğini, Hafter’in petrol ihracatının durdurulamaması halinde krizin daha da derinleşeceğini aktardığı ifade edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Washington Büyükelçisi Yusuf El Uteybe’nin basına sızan e-posta yazışmalarında, Abu Dabi yönetiminin Hafter’e doğrudan siyasi ve mali destek sağladığı ortaya çıkmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Şubat 2024 (20) içerik yüklenmiştir.