HaberlerOrtadoğu

BAE Halife Hafter’e Libya Petrolünün Yasadışı Yollarla Satışı İçin Yardım Ediyor

Amerika merkezli Wall Street Journal gazetesinin Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupalı birkaç kaynağa dayandırdığı haberine göre, BAE yetkilileri “Libya Milli Ordusu” olarak bilinen güçlerin komutanı Halife Hafter ile hızlı bir görüşme yaptı. Halife Hafter, Libya petrolünün satışını ele almak istiyor ve BAE’nin Libya petrolünün BM tarafından onaylanan yolların dışında olan yasadışı yollarla satışına destek vermesi Hafter’i cezbediyor. BAE kendi petrol şirketleri aracılığıyla Libya petrolünün Halife Hafter tarafından satış sürecini sağlamak istiyor ve BAE’nin bu desteği Halife Hafter’in Libya petrol kurumunun ülkedeki petrol tesislerini kontrol almasını engellemek için benzersiz bir çaba göstermesine neden oldu.

Libya Ordusu Genel Kurmay Başkanı Ahmet el-Mesmari konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Libya petrol tesislerinin ülkenin doğusundaki Bingazi hükumetine bırakılması kararı silahlı güçlerin komutanları ile görüşüldükten sonra, Libya petrolüyle terörist güçlere yapılan yardıma ilişkin haberler ve dünya ile ilgili tüm konular dikkate alınarak verildi. Petrol Hilali bölgesindeki petrol caddeleri ve rafinerileri Libya’nın doğusundaki Bingazi hükumetinin milli şirketlerine bırakılacaktır. Bu adım komutan Halife Hafter’in emri ile atıldı, ifadelerini kullandı.

Gazete tarafından yazılanlara göre; şuana kadar ne BAE hükumeti ve ne de Libya Milli Ordusu sözcüsü bu habere ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı. BAE çift yönlü oynuyor, bir taraftan BM kararlarına uyuyormuş gibi davranıyor ancak diğer yandan aslında sadece Halife Hafter’i destekliyor. Öte yandan önümüzdeki Aralık ayında yapılacak genel seçimler öncesinde Libya’da milli vahdeti önlemek için birçok adım atılıyor.

Gazete daha sonra Başkan Barack Obama döneminde Amerika’nın Libya’daki ordusunun komutanlığını yapan Jonathan Viner’dan naklederek, bazı çalışmaların Libya’nın milli birliğini tehdit ettiğini yazdı.

Gazete ayrıca; 2016 yılında Libya petrol kurumunun milyonlarca varil petrolün satışı için 18 şirket ile anlaştığını ve bu şirketlerden bazılarının BAE merkezli olduğunu yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.