FilistinHaberlerOrtadoğu

BAE ile İsrail arasında 100 milyon dolarlık askeri anlaşma

Uluslararası siyonizm örgütü üyesi, gazeteci yazar Mehdi Macid, korsan İsrail askeri istihbarat servisine yakın kaynaklardan naklen, BAE bu ülkenin bir işadamı aracılığı ile İsrail askeri sanayii firması IMI ile 105 mm’lilk toplar ve Merkava tanklarının alımı öngören 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını yazdı.

Son dönemde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri BAE siyonist rejim İsrail ile ilişkileri normalleştirmede başı çekiyor. Abu Dabi hatta Riyad yönetiminden çok daha önce Tel aviv ile ilişkileri normalleştirme çabalarını başlatmıştı ve şimdi de anlaşılan eli kanlı rejimle ilişkilerini normalleştirmekte iyice işi ileriye götürmeye başladı ve kamuoyunu bu durumla alıştırma aşamasına geçti.

Aslında BAE İslam dünyası kamuoyunun siyonist rejime karşı kin ve nefret duygusunun hangi düzeyde olduğunu çok iyi biliyor ve bu yüzden Tel aviv ile açık gizli ilişkilerini geliştirirken kamuoyunun tepkisinden kaçınmaya çalışıyor. Bu yüzden de 100 milyon dolarlık anlaşmayı bir işadamının aracılığı ile İsrail’in IMI firması ile yaptığı anlaşılıyor.

Bundan başka BAE’nin İsrail ile son askeri anlaşması, bu rejimden alınan silahların Yemen savaşında kullanılmak üzere alınmış olması itibarı ile dikkat çekiyor. Bu yüzden Mehdi Macid adlı yazarın ifşaatında bu anlaşmanın Suud rejiminin başını çektiği ittifaka Yemen savaşında yardımcı olmak amacıyla yapıldığı ifade ediliyor.

Şimdiye kadar İsrail’in Yemen savaşında bu şom ittifaka destek verdiği yönünde bir çok haber ve rapor yayımlandı. Bu savaşın dayatıldığı ilk aylarda medyada, İsrail hava kuvvetlerine bağlı uçakların Suud rejiminin Yemen tecavüzüne destek vermek amacıyla Hamis Maşit askeri üssüne mühimmat, silah, füze ve askeri teçhizat taşıdığı yönünde haberler çıktı.

Fransız ünlü yazar Teri Misan Ekim 2015’te Suud rejimi ile siyonist rejimin Yemen savaşında işbirliği hakkında yayımladığı raporunda, bu iki rejimin görecede diplomatik ilişkileri olmadığını, fakat pratikte İsrail Fars körfezi işbirliği konseyi FKİK üyesi olduğunu, FKİK yetkilileri oturumlarına siyonist yetkilileri davet ettiklerini yazdı.

Öte yandan İsrail Suud rejiminin Yemen’e dayattığı savaşta bu rejime desteklerini artan bir şekilde sürdürüyor. Zira Arabistan ve müttefikleri Yemen bataklığına saplandı ve bu bataklıktan kurtulmak için İsrail’e sarılmaya başladıkları anlaşılıyor.

Aslında Mehdi Macid sadece İsrail’in BAE’ine silah satışını ifşa etti, oysa Tel aviv Yemen savaşında silah desteğinden başka Riyad’a istihbarat ve teknik destekle sağlıyor.

Her halükarda askeri ve güvenlik alanlarında işbirliği BAE ile İsrail ilişkilerini daha da güçlendirdiği gözleniyor. Üstelik BAE İsrail’den satın aldığı bu ölümcül silahları masum ve savunmasız Yemen milletine karşı kullanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.