HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

BAE İsrail için Sokotra adasında casusluk yuvası kuruyor

BAE’nin El Hilal firması, siyonist rejim İsrail ile Yemen’in Sokotra adasının merkezi Hudaybu kentinin hava alanında İsrail hava kuvvetleri için bir casusluk merkezi kurmak üzere anlaşma imzaladı.

BAE siyonist rejim İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayarak bu rejimle gizli ilişkilerini aleni etmesinden sonra şimdi de Yemen’in Sokotra adasının kapılarını siyonist rejimin askeri varlığına açıyor.

BAE bu doğrultuda korsan İsrail’e Sokotra adasında askeri üs, hava alanı ve komünikasyon şebekesi kurma imtiyazını da vererek, bu tehlikeli adımı ile siyonist düşmana stratejik önem arz eden bu bölgede önemli fırsat sağlıyor.

Konu ile ilgili medyada yayımlanan raporda, BAE’nin İsrail deniz kuvvetleri uzmalarının gözetiminde askeri hava alanı inşa etme amacı, Mokran denizi ve Babul Mendeb boğazı ve Afrika boynuzunda gemilerin seyrini rasat etme şeklinde açıklandı.

BAE bir süre önce korsan İsrail’e ait askeri teçhizatı taşıyan bir kaç gemiyi Sokotra limanına yanaştırdı.

Sokotra adası Yemen’in BAE tarafından işgale uğrayan adasıdır. Bu ada Hint okyanusunun kuzeybatısında ve Kızıldeniz’e hakim olan bir noktada ve Afrika kıtası ve Babul Mendeb boğazının yakınında yer alıyor. Bu durum adanın askeri, ticari ve stratejik önemini kat kat arttırıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.