HaberlerOrtadoğu

BAE, yolcu uçaklarının güzergahını değiştirdi

BAE Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bahreyn seferini yapan sivil uçağın, havalandıktan bir süre sonra Katar savaş uçakları tarafından taciz edildiği” iddiaları ardından BAE hava yolları teşkilatı başkanı BAE yolcu uçaklarının güzergahının değiştirilebilme ihtimalinin bulunduğunu bildirdi.

Mehr haber ajansının dün Reuters’a dayanarak verdiği habere göre BAE havayolları müdürü Seyf Muhammed es-Suveydi, Katar’ın bu tutumu ile gerçekte Şikago kurallarını ihlal ettiğini ve BAE’nin bu konuda ICAO’ya Katar’ı şikayet edeceğini ve bunun tekrarlanmaması için de kendi uçaklarının yolunu değiştirebileceğini söyledi.

Bahreyn haber ajansı BNA’nın Sivil Havacılık İdaresinin açıklamasına dayandırdığı haberde de iki Katar askeri uçağının BAE Havayollarına ait bir uçağı taciz ettiği öne sürüldü.

Haberde, Uluslararası Bahreyn Havaalanı’na gitmek üzere Uluslararası Dubai Havaalanı’ndan havalanan Boeing 777 tipi EK837 sefer sayılı BAE uçağına yaklaşık 2 mil yaklaşan Katar askeri uçağının yolcular ile mürettebatın hayatını tehlikeye attığı savunuldu. Bu nedenle Bahreyn hava trafik kontrolörlerinin olaya derhal müdahale ederek gerekli önlemleri almak zorunda kaldığı aktarıldı ancak alınan tedbirlerle ilgili bilgi verilmedi.

Benzer bir olayın da Uluslararası Abu Dabi Havaalanı’ndan Uluslararası Bahreyn Havaalanı’na doğru giden EY23B sefer sayılı BAE uçağında yaşandığı ileri sürülerek, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Söz konusu tacizin ne zaman gerçekleştiğiyle ilgili bilgi paylaşılmadı.

BAE Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden bugün yapılan ilk açıklamada, “Bahreyn seferini yapan sivil uçağın, havalandıktan bir süre sonra Katar savaş uçakları tarafından taciz edildiği” iddia edilmişti.

Katar tarafından yalanlanan ilk iddianın ardından, BAE’ye ait ikinci bir sivil uçağın yine taciz edildiği öne sürülmüştü.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.