ArabistanHaberlerOrtadoğu

BAE’nden İran aleyhinde asılsız iddia

Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen’in el’Hodeyde limanını işgal etme girişiminde aldığı yenilginin ardından, Ebudabi’de bir sergi açarak İran’ın Yemenli direnişçileri silahlandırdığını iddia etti.

BAE., geçen haftadan itibaren Suudi rejimiyle beraber Hodeyde limanını işgal etme operasyonlarında yer alırken, savaş meydanlarında ele geçen bazı silahları sergileyerek, bu silahların İran tarafından Yemenli direnişçilere verildiğini iddia ederek yenilgiyi saptırmaya çalıştı.

Bu arada Yemen’e yönelik denizden ve havadan abluka ise tam olarak devam ederken, hatta muhasaradan dolayı Yemen’e insani yardım bile gönderilemiyor.

Arabistan da, BAE. gibi bir füze parçasını göstererek bu füzenin İran’a ait olduğunu ileri sürmüştü ve İran’ın Yemenli direnişçilere yardım ettiğini iddia etmiştir.

Bu arada İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ise sözkonusu iddiaların gülünç olduğunu belirterek, İran füzelerinin üzerinde standart işaretinin bulunduğunun ileri sürülmesinin mantık dışı olduğunu zira bu işaretin yalnızca gıda maddelerinde olduğunu söyledi.

Yemen ordusu ve Yemen halk direniş güçlerinin gösterdiği direniş sayesinde Suudi rejiminin liderliğindeki koalisyon güçleri el’Hodeyde limanını işgal girişiminde tam bir yenilgiye uğramış bulunuyorlar

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.