Birleşik Arap EmirlikleriDünyaHaberlerOrtadoğu

BAE’nin terörizmle mücadele iddiası

Birleşik Arap Emirlikleri, 38 kişi ve 15 firmayı terörizme destek iddiası ile yaptırım listesine aldı. Listede bazı İranlılar da var.

BAE’nin girişimi hakkında üzerinde durulması gereken birkaç nokta var.
 Birincisi şu ki, terörizmi desteklemekle suçlanan ve yaptırım listesine alınan isimler, BAE, Lübnan, Irak, Hindistan, Yemen, Afganistan, Suriye, Nijerya ve İran vatandaşlarından oluşuyor. BAE listesinde yer alan firmalar da, döviz, ticaret ve gemicilik alanlarında faaliyet yapan firmalardır. Böylece, BAE yönetiminin terör listesinde yer alan kişiler ve firmalar, aslında ticaret yapmaktalar. BAE daha önce İran vatandaşları dahil bazı isimler ve firmaları terör listesine almıştı.
İkincisi, BAE yönetiminin söz konusu isimler ve firmaları terör listesine alma nedeninin, terör finansmanı ve ilgili faaliyetlerde bulunan şebekeleri hedef alma ve faaliyetlerini durdurma doğrultusunda olduğunu iddia ediyor. Ancak Abu Dabi yönetimi, bu bağlamda herhangi bir belge veya kanıt sunmuyor. 
BAE yönetimi sık sık terörizme destek suçlamalarından söz ederken, terörizm ve örnekleri hakkında doğru bir tanımlama yapmamakta ve terör finansman kanallarını da açıklamamakta.
 BAE daha önce de Arap dünyasında en büyük halk tabanına sahip Müslüman Kardeşleri, terör listesine alarak, liderleri ve üyelerini de aynı suçlamayla gözaltına almıştı. Buna ilaveten BAE, bölgede direniş gruplarının bazı üyelerini terör listesine almış ve bu grupları terörizm ve teröristleri desteklemekle suçlamıştır.
Üçüncü konu ise, terörizmle mücadele ettiğini ileri süren BAE, terör örgütleriyle işbirliğinde uzun geçmiş ve maziye sahip olmasıdır.

ABD Başkanı Jeo Biden, Suudi Arabistan ve BAE’nin bölgede teröristleri desteklediğini belirterek, Beşar Esad yönetimini düşürmek için el-Kaide, Nusra Cephesi ve tekfirci gruplara 100 milyonlarca dolar yardımda bulunduklarını vurguladı.
 Aslında BAE son 10 senede Suriye dahil bölgede tekfirci terör örgütleri destekleyen ülkelerin başında gelirken bu bağlamda büyük paralara harcamıştır. Ancak gelinen noktada terörizmin en büyük destekçilerinden sayılan BAE, terörle mücadele ettiğini ileri sürerek, bazı isim ve firmaları terör listesine aldı. 
Buna ilaveten BAE, insan haklarını ihlali konusunda karnesi kabarık bir ülke sayılıyor. Bu ülke yönetimince çok sayıda aktivist, terörizme destek suçlaması dahil muhtelif suçlamalarla tutuklanarak, işkence edilmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı elektrik mühendisi olan Ahmed Mensur, ülke yöneticilerine hakaret suçlamasıyla 2017 yılından beri tutuklu bulunmakta. Aynı isim son sıralarda zindandan yazdığı ve dışarı sızan mektuplarıyla BAE hapishanesinde işkenceden geçirildiğini ve ruhsal ve fiziksel olarak taciz edildiğini anlattı. Sözkonusu aktivist, mektuplarında BAE’de siyasi reformun gerektiğini belirtti.
 Aslında terörizmle mücadele ettiğini ileri süren ve bazı isim ve firmaları terör suçlamasıyla kara listesine alan BAE yönetimi, bir yandan insan haklarını ihlal ederken, diğer yandan kendisi terörist grupları destekleyen en önemli ülkelerden biri sayılıyor. Buna ilaveten BAE, Yemen’de terör örgütleri ve devlet terörü için örnek teşkil eden Siyonist rejimi ve Suudi Arabistan ile işbirliği yapmaktadır./

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.