HaberlerOrtadoğuYemen

BAE’nin Yemen’de askeri üs kurma oyunu

Fransızca yayın yapan “intelligence online” sitesi, Yemen’in stratejik öneme sahip Saktari adasının Birleşik Arap Emirlikleri tarafından bir askeri üs haline geldiğini ifşa etti.

İntelligence online, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’in Saktari adasına karşı hareketini sömürgecilik olarak niteledi.

Aynı kaynak, BAE’nin 5 bin askerini Saktari adasına konuşlandırarak para ve silah yardımında bulunduğunu aktardı.

BAE, Yemen’in sözkonusu bölgesindeki varlığı ve konumunu güçlendirmek amacıyla Saktari’nin nüfus dokusunu da kendi lehine değiştirmeye çalışıyor. BAE aynen Suudi Arabistan gibi, casusluk ve terörizm konusunda aktif Batılı kuruluşlarla geniş çaplı temas ve ilişkileri, ayrıca kiralık unsurları var.

Şimdiye kadar Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’in güneyindeki terörist grupları kurup, eğittiğine dair sık sık haberler yayınlanmıştır ki bütün bunlar, bu ülkenin Yemen başta olmak üzere bölgedeki kelimenin tam anlamıyla fitneciliğini ortaya koymaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri bu doğrultuda, Yemen adaları ve bölgelerini ele geçirmeyi gündemine almış bulunuyor. Saktari adası da, Aden Körfezi’nin giriş noktasında yer aldığı için büyük stratejik öneme sahiptir. BAE, Yemen’in güneyini ve Babül-Mendep Bağazı’nda kontrol sağlamaya ve bu bölgeleri kendi askeri üssü haline getirmeye çalışıyor.

BAE esasında Suudi Arabistan’ın izinden giderek, görünüşte Arap yöneticilerin kuklası olan Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’yi yeniden iktidara getirmeye, ancak esasında Babül-Mendep gibi stratejik bölgedeki varlığı ve etkinliğini temin etmeye çalışıyor.

Bu durum, gerek siyasi, gerek coğrafi olarak kendi küçük konumlarını büyütmek için terörizme destek ve diğer Arap yöneticiler gibi başka milletlere karşı savaş çıkarmak veya müdahalelerde bulunmak başta olmak üzere her türlü rezillikte bulunan BAE emirlerinin hırslarını ortaya koymaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri, Batılı devletlerin politikalarını takip ederek, bölgede Batılı ülkelerin politikalarını sırf uygulamaktadır.

Bu bağlamda Taktikal Report sitesi, BAE ile ABD Savunma Bakanlığı arasında BAE’nin deniz gücünü arttırmak için her daim işbirliği içinde olduğunu duyurdu.

BAE, ABD’nin bölgedeki hedefleri adına pratikte Yemen, Eritre, Cibuti ve Somali gibi ülkelerde muhtelif gerekçelerle askeri üsler kurmuştur.

ABD, kamuoyunun tepki ve eleştirileri yüzünden bölgedeki askeri üslerinin sayısını arttırmak için vekaleten bu işi BAE başta olmak üzere bazı Arap yöneticilere devretmiştir.

News Week dergisi de, BAE’nin Yemen hükümetinin bilgisi olmadan Babül-Mendep bölgesinin tam merkezinde yer alan ve stratejik öneme sahip Miyon adasını da askeri üs haline getirdiğini ifşa etti.

Bu çerçevede BAE ile eski Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi arasında yapılan pazarlığın ardından, Saktari ile Miyon adaları 99 yıllığına Ebu Dabi’ye kiraya verildi.

BAE bu tür oyunlarla, ABD başta olmak üzere sultacı Batılı güçlerin Yemen’i parçalama politikalarını takip ediyor.

Arap yöneticiler, terörizmi ve kiralık unsurlarını kullanmak suretiyle kendi hedefleri ve Batı’nın dikte ettiği politikalar çerçevesinde bölgesel gelişmeler üzerinde etkili olmaya çalışıyor.

Ancak savaş için birleşen BAE ile Suudi Arabistan arasında Yemen’de işgal edilmiş bölgeler ve noktalar konusunda bir nevi rekabet yaşanmaktadır.

Bu durum, Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’deki cinayetleri ve işgalcilikleri daha tehlikeli ebada ulaşmasına sebebiyet vermiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.