HaberlerIrakOrtadoğu

Bağdat, Kürdistan’da memur maaşlarını ödeyecek

Irak parlamentosunda Kürt milletvekili başbakan Haydar İbadi’nin Kürdistan bölgesinde memur maaşlarının ödenmesi için direktif verdiğini duyurdu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) muhalefet cephesinde yer alan 3 siyasi parti, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’den Erbil’e memur maaşlarının gönderileceğine dair söz aldıklarını belirttiler.

İslami Toplum Partisi fraksiyon partisi Ahmed Haci Reşid yaptığı açıklamada, dün akşam başbakan İbadi ile yapılan görüşmenin ardından İbadi’nin kürdistan böglesinde kamu çalışanların maaşlarını ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

IKBY’deki Goran (Değişim) Hareketi, İslami Toplum Partisi (Komel) ve Dr. Berhem Salih başkanlığındaki “Adalet ve Demokrasi için Koalisyon”dan yapılan ortak açıklamada, söz konusu üç partiden temsilcilerin oluşturduğu bir heyetin başkent Bağdat’a giderek Başbakan İbadi ile görüştüğü ifade edildi.

Açıklamaya göre, heyetin İbadi ile yaptığı görüşmede, “Erbil’e 2014 yılından beri gönderilmeyen memur maaşları, anayasa çerçevesinde IKBY’nin siyasi statüsü ve halkının kazanımlarının korunması, gerçek bir ortaklığın uygulanmaya konulması ve ciddi bir diyalog kanalıyla mevcut tüm sorunların köklü bir çözüme kavuşturulması” konuları ele alındı.

İbadi’nin ortak siyasi heyete, IKBY’li memurların maaşlarının yapılacak detaylı inceleme sonrası ödeneceği sözü verdiği belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.