HaberlerİranOrtadoğu

Bağımsız ülkeler büyük gelişmelere hazırlıklı olsunlar

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Demokratik Kongo Meclis Başkanı ile görüşmesinde,”Bağımsız ülkeler dünya çapında meydana gelecek büyük gelişmelere karşı hazırlıklı olmalılar”dedi.

Pazartesi öğle saatlerinde Demokratik Kongo Meclis Başkanı Evariste Buşab ile görüşen Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, uluslararası düzende İran ve Kongo’nun aynı cephede yer aldıklarını ifade ederek, sömürücü ve sözde güçlü ülkeler İran ve Kongo gibi ülkelerin ilerlemesini engellediklerini söyledi.

Ülkeler arasındaki ilişkilerin derinleşmemesi için söz konusu ülkeler ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, onlar bu durumdan yararlanarak ülkeler arasında savaş çıkartmak, ekonomik ve siyası baskılar uygulamakta olduklarını belirtti.

Ahmedinejad, sömürgecilik ve sermayecilik düşüncesinin akibetinin hüsrana uğramak olduğunu söyleyerek, “Bu durumdan yararlanarak münasebetlerimizi geliştirmeliyiz”dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı konuşmasını söyle sürdürdü;

”Bağımsız ülkeler dünya çapında meydana gelecek büyük gelişmelere karşı hazırlıklı olmalılar. O zaman iki milletin refahı ve ilerlemesi için İran ve Kongo yanyana kalarak dünya çapında yenilen büyük güçlerce milletlere yeni bir sulta gücün dayatılmasına izin vermemeliyiz. Ayrıca birlikte yardım ederek dünyadaki insanoğlunun menfaatlerini kapsayan adil ve insani düzenin egemen olması için çaba göstermeliyiz.”

Konuşmasının diğer bölümünde parlamentolar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi zaruret olduğunu söyleyen Ahmedinejad, böylece ülkeler arasındaki münasebetlerin yapıcı olmasına ve derinleşmesine sebep olacağının altını çizdi.

Demokratik Kongo Meclis Başkanı Evariste Buşab ise bu görüşmede ülkesinin İran İslam çok yönlü olarak geliştirmek istediklerini ifade etti.

Dünya üzerinde egemen olan adaletsizliğe de temas eden Buşab, zulüm ve baskılara karışı dayanmak için İran İslam Cumhuriyeti ile münasebetlerini derinleştirmek istediklerini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.