FilistinHaberlerOrtadoğu

Bağımsızlık ve işgalden uzak hayat Filistin halkının hakkıdır

İran’ın BM nezdindeki temsilci yardımcısı Dehkani, BM’de Filistin bayrağının dalgalanmasına ilişkin “BM Filistin bayrağını dalgalandırarak Filistin’i desteklediğini gösterdi” dedi.

BM Genel Kurulu dün Filistin bayrağının BM’nin gözlemci bir üyesi olarak BM Merkez Binası’nda dalgalanmasına ilişkin bir karar verdi. Filistin bayrağı BM’nin başka kuruluşlarında da dalgalanacak.

8 ret oyuna karşın 119 evet oyu ile alınan bu karar sırasında Siyonist İsrail, Kanada ve Amerika ret oyu kullandı. Filistin, Vatikan ile birlikte BM’ye gözlemci üye olarak duruyor. Bu kararla birlikte ise Filistin bayrağı BM Merkez Binası’nda dalgalanacaktır.

İran’ın BM nezdindeki büyükelçi ve Daimi Temsilci Yardımcısı Gulamhüseyin Dehkani bu kounda yaptığı açıklamada, verilen karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek bunun Filistin halkının kendi kaderini belirleme hakkına bir onay olduğunu belirtti.

Bu kararın verilmesiyle BM Genel Kurulu’nun Filistin’i desteklediğinin altını çizen İran’ın BM nezdindeki büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi Yardıcmsı Dehkani “Umarız Filistin halkı en kısa zamanda hak ettiği hayata yani işgalden yoksun, tam bağımsızlık ve uluslararası arenada uygun konuma sahip bir hayata kavuşsun” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.