AvrupaDünyaHaberlerLatin Amerika

Bağlantısızlar Hareketi AB ülkelerini kınadı

Salı günü itibari ile yayınlalan belge metninde, Bağlantısızlar hareketine mensup üye ülkeler Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’e ait uçağın kendi bölgeleri üzerindeki uçuşu esnasında söz konusu uçağa müdahalede bulunan AB üyesi ülkeleri kınadı ve bu durumun bir insan hakları ihlali olduğu ilgili metinde ifade edildi.

Geçen salı itibariyle Moskova’dan havalanan ve Bolivya Devlet Başkanı Morales’e ait olan uçak, Fransa ve Portekiz makamlarının kendi hava sahalarını ve havalimanlarını kullandırmaya ilişkin izinleri iptal etmelerinin ardından Avusturya’nın başkentine iniş yapmak zorunda kaldı. Başkan inişten 13 saat sonra yola devam edebildi.

Geçtiğimiz Cuma itibariyle İspanya Dışişleri Bakanı, uçakta ABD tarafından aranan eski CIA çalışanı Edward Snowden’in bulunduğu iddası ile alınan bilgi üzerine söz konusu uçuşa izin verilmediğini doğruladı.

Yapılan açıklamada Bağlantısızlar hareketine mensup ülkeler AB müdahalesini Bolivya’nın egemenliğine ve bununla birlikte, diplomatik dokunulmazlığı bulunan resmi bir görevlinin haklarına yönelik bir ihlal olduğunu düşünüyorlar” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.