DünyaHaberler

Bağlantısızlar Hareketi daha etkin faaliyetlerde bulunacak

14. Afrika Birliği toplantısı aralığında görüşen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile Mısır mevkidaşı, Ahmed Ebul Geyt Bağlantısızlar Hareketi Troykasının aktifleşmesi üzerinde durdular.

Görüşmede Mutteki ve Ebul Geyt yakın bir gelecekte İran, Mısır ve Küba dışişleri bakanlarının ortak bir toplantı yapmaları konusunda anlaşmaya vardılar.

Malezya başkanlığı döneminden bu yana İran İslam Cumhuriyetinin barışçıl nükleer faaliyetleri gibi önemli konuları ele almak için önemli adımlar atan Bağlantısızlar Hareketi Troykası, BM’nin geçen toplantısı aralığında Troykanın yeni üyelerinin katılımıyla toplandı.

Çeşitli uluslararası konuları gündeme getirmek için Bağlantısızlar Hareketi’nin yüksek kapasitelerini kullanmak amacıyla söz konusu Troyka, AB ve BM Güvenlik Konseyi’nin bazı daimi üyeleriyle görüşmelerde bulundu.

İran, Mısır ve Küba dışişleri bakanlarının kararlılığı dikkate alındığında yakın gelecekte Bağlantısızlar Hareketi Troykasının daha fazla faaliyetlerine şahit olacağız.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.