AfrikaHaberler

Bağlantısızlar Hareketi oturumu sona erdi

Mısır’ın tatil kenti Şarm-uş şeyh’te yapılan Bağlantısızlar Hareketi zirvesinin kapanış bildirisinde Siyonist rejimin Yahudi yerleşim inşa çalışmalarını durdurması ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının zarureti dile getirildi.
Bağlantısızlar Hareketi zirve bildirisinde, BM güvenlik konseyinin kararları çerçevesinde Ortadoğu bölgesinde adil bir barış için çalışmalar yürütülmesinin önemine vurgu yapılarak, BM güvenlik konseyinin 194 sayılı kararnamesi çerçevesinde bağımsız devletin kurulması, Filistin halkının kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesi ve haklarını almak için verilen mücadeleye destek verildiği belirtildi.
Hatırlanacağı gibi BM güvenlik konseyi yaklaşık 30 yıl önce aldığı 194 sayılı kararname ile Filistinli mültecilerin yurtlarına dönmesi istenmekte.
Bağlantısızlar Hareketi liderler zirvesi bildirisinde ayrıca, dünyanın nükleer silahlardan arındırılması, terörizmle mücadele , Bağlantısızlar hareketinin başta ekonomik kriz olmak üzere küresel sorunlarda daha aktif rol üstlenerek, yeni bir dünya düzenin kurulması gerektiği dile getirildi.
2012 yılında İran’ın dönem başkanlığını üstleneceği Bağlantısızlar hareketi liderler zirvesinin bildirisinde uluslar arası istikrar ve silahsızlanma sürecinin güçlendirilmesinin tek yolunun da dünyanın nükleer silahlardan arındırılması olduğu kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.