HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Bağlantısızlar Hareketi’nden ABD’nin İran’ın mal varlığına el uzatmasına tepki bildirisi

Bağlantısızlar Hareketi bir bildiri yayımlayarak Amerika devleti, kongresi ve mahkemelerinin İran merkez bankasının mal varlığına el koyma çabasını reddetti ve devletlerin uluslararası yasalara göre dokunulmazlığını vurguladı.

İran Muhabirinin Newyork’tan bildirdiğine göre, İran’ın BM daimi temsilcisi Golam Ali Hoşru, Bağlantısızlar Hareketi’nin bildirisini takiben BM genel sekreterine yazdığı mektupta bu bildirinin BM genel kurulu ve güvenlik konseyinin resmi belgesi olarak yayımlanmasını istedi.

Bağlantısızlar Hareketi bildiride Amerika yönetimine itiraz etmenin yanında uluslararası hukukta devletlerin ve milli kurumlarının dokunulmazlığına vurgu yaparak, Amerika tarafından İran merkez bankasının mal varlığına el konması bir suç olduğunu ve uluslararası ilişkilerde istikrarsızlığa ve kargaşaya yol açabileceğini ve uluslararası arenalarda kanun hakimiyetini olumsuz etkileyebileceğini vurguladı.

Amerika yüksek mahkemesi geçen 20 Nisan tarihinde sözde terör suçu kurbanlarına tazminat ödemek üzere İran’ın bloke edilen mal varlığına el konulabileceği yönünde bir karar verdi. Bu dosyanın davacıları ise 1983 yılında Beyrut’ta yaşanan bir patlamada ölen 241 Amerikalı deniz piyadelerinin ailelerinden oluşuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.