DünyaHaberler

Bağlantısızlar Hareketi’nden UAEK’ya tepki

Bağlantısızlar Hareketi üyesi ülkeler, UAEK genel müdürü Amano’nun İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili yayınladığı bildiriye tepki göstererek, bu bildiriyi, genel müdürün şahsi görüşü olarak nitelendirdiler.

Press TV’nin haberine göre, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu genel müdürü Amano, İran’ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili yayınladığı bildiride, İran’ın kendileriyle işbirliği yapmadığını iddia etmişti.

Bu bildiri ardından 100’den fazla üyesi bulunan Bağlantısızlar Hareketi, Amano’nun bu açıklamasının tamamen taraflı olduğunu zira İran’ın nükleer enerji faaliyetlerini UAEK ile işbirliği çerçevesinde yürüttüğünü ve bu zamana kadar yayınlanan raporların da bunu doğruladığını bildirerek, yeni genel müdürün nükleer konuda ayrımcılık yaptığını bildirdi.

NAM grubu olarak bilinen ve bugün okunması beklenen grubun bildirisinde, Amano’nun İran’la ilgili raporunun, zorba devletlerin baskısı altında kalınarak yayınlanmış olduğuna dikkat çekiliyor.

Bağlantısızlar Hareketi, başta siyonist İsrail olmak üzere Amerika ve diğer ülkelerin nükleer silahlarına Amano’nun temas etmemesinin de, nükleer konuda yaşanan çifte standart örneği olduğuna vurgu yapılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.