BahreynHaberlerOrtadoğu

Bahreyn cezaevlerinde siyasi mahkumlar vahim şartlarda yaşam mücadelesi veriyor

Bahreynli aktivistler ve hukukçular, son günlerde Cu cezaevinde bulunan siyasi tutukluların durumlarının çok kötü olduğunu bildirdiler.

İran haber ajansının Bahreyn medyasına dayandırdığı habere göre, Bahreynli hukukçu bayan İbtisam el’Saye’e, siyasi tutukluların hastalandıklarında kliniğe götürülmediklerini belirterek, siyasi tutukluların çok kötü şartlarda tutulduklarını ve bu durumun da onların çeşitli hastalıklara yakalanmalarına neden olduğunu bildirdi.

Bahreynli hukukçu, cezaevi yetkililerinin elektrikleri kasıtlı kestiklerini ve tutukluların saatlerce çok sıcak havada kaldıklarını ve yemek açısından da son derece kötü şartlarda bulunduklarını ve bazen siyasi tutuklulara bozuk yemek verildiğini ve bunların da onların zehirlenmelerine sebep olduğunu bildirdi.

Bu arada el’Vefakiyyun haber kanalı ise Al Halife rejiminin siyasi tutuklulara ölüme terkettiğini ve bu tutukluların kurtulmaları çağrısında bulundu.

Öte yandan Bahreyn İnsan Hakları Kurumu, mayıs ayında Bahreyn rejiminin en az 272 kez insan haklarını çiğnediğini bildirdi. Bahreyn rejimi muhaliflere yönelik baskıları artırırken özellikle de çok sayıda kişiyi de vatandaşlıktan çıkarttı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (69) içerik yüklenmiştir.