BahreynHaberlerOrtadoğu

Bahreyn el-Vefak Cemiyeti: Şeyh Ali Salman’ın mahkemesi geçersizdir

Bahreyn el-Vefak Cemiyeti, bu hareketin genel sekreteri Şeyh Ali Salman’ın düzmece mahkemesinin geçersiz ve batıl olduğunu bildirdi.

“el-Lolo Bahreyn” internet sitesinde dün yer alan habere göre Bahreyn el-Vefak Cemiyeti, söz konusu mahkemenin, Bahreyn rejiminin Katar yönetimi ile olan hesaplaşmaları ve intikamcı girişiminden kaynaklandığını bildirerek kendilerinin ülkede kanun devletinin egemen olmasını istediklerini bildirdi.

Bahreyn-Katar ilişkilerinde pürüzün çıkması ardından Bahreyn rejiminin muhalifler aleyhinde uydurma belgeler çıkarttığını ve bu bahaneyle onları Katar ile irtibatlandırarak mahkum etmeye çalıştığını bildiren Bahreyn el-Vefak Cemiyeti, bu siyasi mahkemenin rejim karşıtlarını baskı altına almak ve geniş halk hareketini engellemek amacıyla yapıldığını bildirdi.

Bahreyn el-Vefak Cemiyeti Genel Sekreteri Şeyh Ali Salman dün Salı günü mahkeme karşısına çıkarılmış olup hakkındaki kararın 21 haziranda verilmesi kararlaştırılmıştır.

Öte yandan Bahreyn’in meşhur din alimi Şeyh İsa kasım ve Bahreyn el-Vefak Cemiyeti Genel Sekreteri Şeyh Ali Salman’a destek amacıyla dün de ülkenin muhtelif kesimlerinde halk kitleleri gösteriler düzenlediler.

Göstericiler rejimden, bu göstermelik mahkemelere derhal son vermelerini ve dini liderlerin derhal serbest bırakılmasını istediler.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.