BahreynHaberlerOrtadoğu

Bahreyn halkı devrimin yıldönümünde ayaklandı

Bugün sabah saatlerinden itibaren Bahreyn halkı devrimin yıldönümünde ülkenin muhtelif noktalarında sokak ve meydanlara inmemeye başladı. Bahreyn’de 14 Şubat devrimi yıldönümü dolaysıyla düzenlenen gösterileri, Al-i Halife güvenlik güçleri bastırmaya çalıştığı bildiriliyor. Bugün ülkenin muhtelif noktalarında Bahreyn güvenlik güçleri, devrimciler ve eylemcilere saldırdı.

İRİB Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Bahreyn halkı 14 Şubat devriminin yıldönümünde sokaklar ve meydanlara indiler.

Bahreynli kaynakların bildiridğine göre, Al-i Halife güvenlik güçleri el-Akar bölgesinde protesto düzenleyen Bahreynli eylemcilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanmakla yetinmeyerek, silah kullanmaya başladılar.

Bahreyn’in muhtelif noktalarında güvenlik güçleri ile gençler arasında başlayan çatışmaların tırmandığını bildiriyor.

Güvenlik güçlerine ait araçlar, ana caddeler ve giriş noktalarına konuşlandığı ifade ediliyor.

Bu arada el-Alem televizyon kanalı Bahreyn kaynaklarından naklen verdiği haberde, devrim yıldönümünde eylemcilerin Neviderat bölgesinin ana caddesini lastik yakarak kapattığını ve rejimin kendi paralı unsurlarını teyakkuza geçirdiğin duyurdu.

Bahreyn’in Ebu Saiba ve Şahura bölgelerinde de devrimciler ile Al-i Halife uşakları arasında çatışmalar ve gösterilerin sürdüğü ifade ediliyor.

Bu arada, Bahreyn İslami Amel Hareketi, 14 Şubat inkılabının 7. yıldönümü dolaysıyla yayınladığı bildiride, Bahreyn halkının inkılabının durmayacağını belirtti.

Bahreyn İslami Amel hareketinin bildirisinde, Bahreyn halkının güvenilmez ve ahitlerine bağlı kalmayan yöneticilerle barışmayacakları belirtilirken, herkesin yararlanabileceği izzet, barış ve keramete ulaşabilmek için İzzet ve cihat yolunun tek yol olduğu kaydedildi.

Bahreyn İslami Amel Hareketinin bildirisinde, 14 Şubat hareketinin dini inkılap, vicdan ve bir akıl inkılabı olduğu ve eskiden beri zor ve baskıyla Bahreyn’i işgal edenlere karşı olduğu belirtildi.

Bugün 14 şubat 2018, Bahreyn halkının Al-i Halife rejimine karşı başlattığı devrim yıldönümüdür. İnci Devrimi olarak bilinen Bahreyn’deki halk devrimi üzerinden 7 yıl geçiyor. Ancak Bahreyn halkı Al-i Halife rejiminin tüm baskı ve sindirme girişimlerine rağmen, direnişine ve gösterilerine devam ediyor.

Bahreyn 14 şubat 2011’den beri halk ayaklanmasına sahne olmaktadır. Bahreyn halkı, özgürlük, adalet, ayrımcılığın kaldırılması ve seçilmiş bir halk hükümetinin iktidara gelmesini istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.