BahreynHaberlerOrtadoğu

Bahreyn rejimi Şeyh İsa Kasım’ın tedavisi için seyahat işlemlerinin kolaylaştırılması talimatı verdi

Bahreyn dışişleri bakanı, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Alı Halife’nin, Bahreyn’in tanınmış alimlerinden Şeyh İsa Kasım’ın (77) yurt dışında tedavi görmesi için seyahat işlemlerinin yapılmasına onay verdiğini söyledi.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed bin Muhammed Alı Halife, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bahreyn Kralı Hamed’in Şeyh İsa Kasım’ın doktorları ile kendi isteği doğrultusunda yurt dışında tedavi görmesi için seyahat işlemlerinin kolaylaştırılması talimatı verdiğini belirtti.

Bahreyn’de bazı aktivistler sosyal medyadan Şeyh İsa Kasım’ın 24 Haziran’da özel bir hastaneye kaldırıldığını duyurmuştu. Aktivistler ve muhalefet daha önce Şeyh İsa Kasım’ın ev hapsinde tutulduğunu ve sağlık durumunun kötüye gittiğini belirterek, bunun sorumlusunun hükümet olduğunu bildirmişlerdi.

Bahreyn’de dikta rejim, Şeyh İsa Kasım’ı haziran 2016’dan beri ev hapsinde tutuyor ve hatta mahallesinde cemaatle namaz kılmasına da izin vermiyor.

Bahreyn’de dikta rejim Haziran 2016’da ülke menfaatine zarar verdiği iddiasıyla Şeyh Kasım’ın vatandaşlıktan çıkarılmasına karar vermişti.

Bu arada Bahreyn halkı, adalet, özgürlük ve her türlü ayrımcılığın sona ermesi ve seçilmiş hükümetin işbaşına gelmesi için mücadelelerini sürdürürken, Bahreyn rejimi halkın barışçı gösterilerini şiddet kullanarak bastırmaya devam ediyor. Bu doğrultuda halktan yüzlercesi suçsuz bir şekilde tutuklanarak cezaevine atılmış bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.