BahreynHaberlerİranOrtadoğu

Bahreyn uleması: Bahreyn rejimi Şeyh Kasım’ın sağlığından sorumlu

Bahreyn uleması yayınladığı bildiride, Bahreyn rejiminin, din alimi Şeyh İsa Kasım’ın sağlık durumundan sorumlu olduğunu belirtti.

İran haber ajansının El Lolo sitesinden naklen verdiği haberde, Bahreyn uleması dün yayınladığı bildiride ayrıca, Ed deraz şehri muhasarasının kaldırılması ve namaz ikame edilmesinin bu bölge halkının en temel haklarından olduğunu ve buna sebep olanların sorumlu olduklarını ve açıklama yapmaları gerektiğini belirttiler.

Sözkonusu bildiride, Bahreyn rejiminin Şeyh İsa Kasım’ı hedef almasının açık ve şefaf olduğunu, ve ona karşı girişimlerin tedrici ölüm siyaseti uygulamaktan başka bir açıklaması olmadığı belirtildi.

Halife rejiimi, 2016’dan beri din alimi Şeyh İsa Kasım’ın vatandaşlık hakkını iptal ederek, o alimin evinin bulunduğu bölge olan Ed Deraz’ı muhasara altına almış, bu bölgede Cuma namazı kılınmasını dahi engellemiştir.

Bahreyn halkı Şubat 2011’den beri, haklı taleplerinin tahakkuk bulması için, dikta hükümet aleyhinde barışçıl halk gösterileri yapmaktalar.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.