BahreynHaberlerOrtadoğu

Bahreyn’de Akıl Almaz Hapis Cezası

Bahreyn İnsan Hakları Merkezi yayımladığı bir raporda şu açıklamalara yer verdi: Bahreynli Şialar iktisadi, sosyal, siyasi ve dini yönlerden ikinci derece vatandaş muamelesi gördüklerinden dolayı rahatsızlık duyuyorlar.

Bahreynli âlimlerden bir kısmı özgürlüğe ve demokrasiye kavuşma yönünde insanların haklarını talep etmelerinden ötürü Al-i Halife rejimi tarafından hapse atılmışlardır. 19 âlime toplamda 250 yıl hapis cezası verilmiştir. Onlardan birisi de Şeyh Habib el-Mikdad’dır. Sadece Şehy Habib’e 90 yıl hapis cezası verilmiştir.

El-Âlem televizyonunun verdiği bilgiye göre bu raporda şöyle geçiyor: Al-i Halife rejimi aynı şekilde “Şeyh Muhammed el-Mikdad”, “Seyyid Sadık el-Şahuri”, “Şeyh Abdulcelil el-Mikdad”, “Şeyh Said el-Nuri” ve “Şeyh Zuheyr Aşur” isminde beş âlimi de ömür boyu hapse mahkûm etmiştir. Buna ilaveten 2011 yılından bugüne kadar 13 Bahreynli âlim, vatandaşlıktan çıkarılmıştır ve Şeyh Hüseyin el-Necati ve Şeyh Muhammed Hoceste isminde iki âlim ise ülkeden sürgün edilmiştir.

14 Şubat 2011 yılından günümüze kadar Al-i Halife rejimine karşı Bahreyn’de barışçıl halk itirazları devam ediyor. Bahreyn halkı özgürlüğü, adaletin sağlanmasını, ayrımcılıkların giderilmesini ve seçilmiş bir hükümetin başa gelmesini istiyor.

Bu istekler Bahreyn rejimi ve Arabistan gibi bazı işbirlikçi Arap ülkelerinin bastırmasıyla karşı karşıya geldi. Bahreyn rejimi barışçıl halk itirazlarını bastırmak için Pakistanlı paralı askerleri de kullanıyor.

Aynı şekilde Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) ortak askeri kuvvetleri “Yarımada Kalkanı” da bu yolda Bahreyn rejimine yardım ediyor.

Bu süre zarfında yüzlerce insan şehit oldu ve yaralandı veya hapse atılıp işkenceye maruz bırakıldı.

Bahreyn rejimi itiraz alevlerini söndürmek için muhaliflerin liderlerinden çoğunu tutuklayıp uydurma suçlarla haklarında dosyalar hazırlatarak uzun süreli hapis cezalarına çarptırdı.

Bütün bu girişimlere rağmen Bahreyn halk hareketi taleplerine ulaşmak için itirazlarını sürdürüyor ve gösteriler düzenleyerek bu taleplerinin yerine getirilmesini istiyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.