BahreynHaberlerOrtadoğu

Bahreyn’de Al-i Halife rejimine karşı gösteriler sürüyor

Bahreyn’de ülkenin büyük din adamı Şey İsa Kasım’ın evinin bulunduğu ed-Deraz bölgesinde binlerce kişi Şeyh Kasım’ın posterini taşıyarak, rejimi din adamları ve muhaliflerin haklarını ihlal ettiği için protesto ettiler.

Bahreyn 2011 yılından beri Al-i Halife rejiminin devrilmesi ve siyasi tutukluların serbest kalmasını isteyen halkın yoğun itiraz ve gösterilerine sahne olmaktadır. 2011 yılında başlayan gösteriler 2018 yılında da devam etti ve etmeye devam ediyor. Bu durum Bahreyn halkının Al-i Halife rejimine karşı mücadele ve taleplerinden vazgeçmediğini ve kıyamlarına devam ettiklerini gösteriyor. Bahreyn’de halkın arta gelen gösteri ve eylemleri karşısında şaşkın duruma düşen Al-i Halife rejimi, eylemcileri bastırmayı sürdürüyor. Batı Asya’nın en küçük ülkesi olmasına rağmen Bahreyn insan hakları örgütlerinin raporlarına göre en fazla siyasi tutukluya sahiptir. Al-i Halife rejiminin şiddet ve baskı politikası, insan hakları örgütleri dahil küresel tepki ve itirazlara yol açmıştır. Al-i Halife rejimi, hapiste tuttuğu tutuklulara karşı da kötü muamelede bulunuyor. Nitekim kuşatma altında tutulan Şeyh İsa Kasım’ın durumunun kötüleşmesi, rejimin muhalefete karşı zalimce tavrını gösteriyor.

Bahreyn’in büyük alimlerinden sayılan Şeyh İsa Kasım Al-i Halife güvenlik güçlerince 2 yıl evhapsinde tutulduktan sonra yaklaşık 3 hafta önce tedavi için Londra’ya gitti. Şeyh İsa Londra’da derhal hastaneye kaldırılarak, ameliyat oldu.

Bahreyn yönetimi 2 yıldan beri Şey İsa Kasım’ın vatandaşlığını iptal ederek, yerleştiği evin bulunduğu bölgeyi de kuşatma altında tuttu. O zamandan beri Şeyh Kasım’ın sağlık durumu giderek vahimleşti.

Küresel endişelere rağmen Al-i Halife rejimi Batı’nın desteği altında muhaliflere karşı polisiye politikası ve vatandaşlarının en temel haklarını ihlal etmeye devam ediyor.

Uluslararası İnsan Hakları Komitesi BM’nin Cenevre’deki İnsan Hakları Ofisi’ne sunduğu yeni raporunda, Bahreyn’de insan haklarının durumunun endişe verici olduğunu belirterek, Fars Körfezi’nin kıyısında yer alan bu Arap ülkesinde muhalifler için durumun geçen sene kötüleştiğini bildirdi. Raporda ayrıca Bahreyn’de ifade özgürlüğünün daha kısıtlandığı ve sivil aktivistlerin askeri mahkemelerde yargılanmasına izin veren anayasal düzenlemelerin de durumu daha da kötüleştirdiği ifade edildi.

Bahreyn rejimi, demokrasi isteyen ve haklı taleplerini yerine getiren siyasi aktivistleri tutuklamak için her türlü yersiz ve temelsiz suçlama ve zalimce unsurları kullanıyor.

Al-i Halife rejimi bu tür girişimler ve politikalarıyla 2011 yılında başlayan halk itirazlarını bastırmak için siyasi aktivistleri korkutmaya çalışıyor.

Ancak rejimin bu politikaları şimdiye kadar hiçbir sonuç vermiş değildir.

Al-i Halife, kendi vatandaşlarını ifade özgürlüğü, barışçıl toplantı ve eylem düzenlemek, parti ve siyasi grup kurmaktan menetmiştir.

Raporlar, Al-i Halife rejimi tarafından zalimce tutuklamalar, evlere baskın, haksız yargılamalar, barışçıl gösterileri bastırma ve Bahreynliler’in vatandaşlığını iptal etme örneklerinde göründüğü gibi insan hakları ihlallerinin arttığını gösteriyor.

Bahreynli yöneticilerin izlediği polisiye politika ve sindirme girişimleri, kamuoyunun ciddi endişe duymasına yol açmıştır.

Bahreyn’de siyasi aktivistlerin vahim durumu ile ilgili yayınlanan raporlar, bu endişeleri yansıtmaktadır.

Küresel tepkiler, itirazlar ve endişelere karşın Al-i Halife rejimi kendi baskıcı yaklaşımını sürdürüyor.

Nitekim Al-i Halife rejiminin adalet bakanlığı, Şeyh İsa Kasım’ın yerine ed-Deraz Camisi için imam atma kararı alarak, bir kez daha Bahreynliler’in sert tepkisine yol açtı.

Bahreynliler protesto eylemi düzenleyerek, Al-i Halife rejiminin bu girişimine karşı çıktılar.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.