BahreynHaberlerOrtadoğu

Bahreyn’de vatandışlıktan çıkarma cezası koz olarak kullanılıyor

ABD’de yayınlanan Washington Post gazetesi, Bahreyn halkına karşı Al Halife rejimi tarafından devam eden basıtırıcı politikarla ilgili bir rapor yayınladı.

Al Halife rejiminin vatandışlıktan çıkarma politikasının Bahreynli muhaliflere karşı bir koz olarak kullanıldığı belirtilen raporda, şunlar kaydedildi: Bu ülkede yıl başından bu yana 103 Bahreynli vatandaşlıktan atıldı. Bu rakamın 2016 yılına nazaran daha fazla arttığı belirtiliyor. Uluslararası insan hakları kuruluşlarının verilerine göre, Bahreyn’de 2012’den bu güne kadar toplam 451 sivil vatandışlıktan çıkarıldı. Vatandaşlıktan atılanların çoğunluğunu muhalifler, reformcular, insan hakları aktivistleri, din alimleri ve devleti eleştiren kişiler teşkil ediyor.

Raporda ayrıca, “Bahreyn’in büyük Şii Lider Şeyh İsa Kasım bile geçen sene Al Halife’ye mensup mahkeme tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı. Bahreyn vatandaşlığından atılan birçok sivil sınır dışı edilirken bir kısmı da cezaevlerine gönderildi” ifasesine yer verildi.

Şu anda uluslararası toplum tarafından Al Halife rejimine yönelik herhangi bir baskı uygulanmadığı vurgulanan raporda, “ABD ve İngiltere’nin Bahreyn’de sürdürülen baskıcı politika karşısındaki suskun tavrı sayesinde bu rejimin halka karşı uyguladığı şiddet günden güne arttıyor. Son dönemde Bahreyn’de birçok aktivist tutuklanırken, muhalif partiler ve gazeteler de kapatıldı” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.