BahreynHaberlerİranOrtadoğuSuriye

Bahreyn’in İran’ın Suriye’ye karıştığına dair iddiası uydurmadır

İran Dışişleri Bakanlığı Yardımcısı Emirabdullahiyan, Bahreyn Dışişleri Bakanının, İran’ın Suriye’nin içişlerine karıştığına dair iddiasını reddetti.

Dışişleri Bakanlığı Arap-Afrika İşleri Yardımcısı Hüseyin Emirabdullahiyan, Bahreyn Dışişleri Bakanının Fars Körfezi ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Temsilcilerinin ortak basın toplantısının kapanışında yaptığı açıklamalarına tepki olarak “Günümüzde ABD müttefiklerinin Suriye’ye karşı savaşlarının yeni bir örneği sürüyor. Düşmanlar bu kez saldırılarını direnişli Suriye halkı ve işgalci İsrail karşıtı Direniş ekseni üzerine yoğunlaştırmıştır” dedi.

Emirabdullahiyan, Suriye’nin terör illeti ve Tekfirilere karşı kazandığı son zaferlerini bu ülke Ordusu ve halkçı güçlerinin gayretleri sonucu bir gelişme olarak değerlendirirken “Savaş ve teröristleri silahlandırma seçeneğiyle bir yere varılamaz. İran, Suriye halkının mücadelesi ve ülkenin Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın reformlarını destekliyor ve bu ülkenin içişlerine yönelik her türlü müdahaleyi kınıyor” diye vurguladı.

Emirabdullahiyan daha sonra, Bahreyn’in kendi halkına karşı öldürücü kimyasal gazlar kullanma girişimlerini eleştirerek “Bahreynli yetkililerin İran ve Suriye aleyhine boş ve uydurma iddiaları ileri sürmenin yerine Bahreyn’in kendi iç meselelerine bir siyasi çözüm bulmaları lazım” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.