BahreynHaberlerOrtadoğu

Bahreynli din alimleri Şeyh Hüseyin El Necatiyle dayanışmalarını ilan ettiler

Bahreyn’in önde gelen üç din alimi, ülkeden atılmak için Al-ı halife rejimi tarafından baskıya maruz kalan Şeyh Hüseyin El Necatiyle dayanışma içinde olduklarını ilan ettiler.

Lübnan’ın El Ahd haber sitesinin bildirdiğine göre, Bahreyn’in önde gelen din alimlerinden Seyyid Cevad El Vadei, Şeyh İsa Ahmet Kasım ve Seyyid Abdullah El Karifi, Salı günü yayınladıkları bir bildiriyle, Al-i Halife rejiminin din alimi Şeyh Hüseyin El Necati’yi Bahreyn’den çıkarma yönünde baskı yapmasını kınayarak, sözkonusu din alimiyle dayanışmalarını ilan ettiler.

Bahreynli din alimleri, dikta Bahreyn rejiminin bu girişiminin, insanların en temel haklarının dahi ihlal edilişinin en açık göstergesi olduğu gibi Müslümanlara saygısızlık sayıldığı ve bu ırkçı girişimlerden amaç, kavmi ve mezhep ihtilaflarını körüklemek olduğunu belirttiler.

Bahreynli din alimleri ayrıca, Şeyh Hüseyin El Necati ve diğer siyasi tutuklulara karşı bu gibi kanunsuz şiddet ve baskı uygulamalarının derhal durdurulması gerektiğini belirtiler.

Bahreynli din alimi Taklit mercilerinden Ayetullah Sistani’nin temsilcisi olan Şeyh Hüseyin El Necati, Bahreyn içişleri bakanlığı tarafından verilen bir hükümle 7 Kasım 2012 yılında vatandaşlıktan çıkarılan kişiler arasındaydı.

Bu hükme göre, Hüseyin El Necati ve üç çocuğu başta olmak üzere 31 Bahreynli daha vatandaşlıktan çıkarılmıştı.

Bahreyn içişleri bakanlığı ayrıca, Şeyh Hüseyin El Necati’nin ülkeden çıkarılmasında ısrarlı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.