İran

Bakan Zarif, Umman Sultanlık Ofisi Bakanı ile görüştü

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kuveyt’e geçmeden önce bugün Umman Sultanlık Ofisi Başkanı Orgeneral Muhammed en-Numani ile görüştü.

Görüşmede Bakan Zarif ile Orgeneral Numani, iki tarafın ilgilendiği konuları masaya yatırdılar.

İran Dışişleri Bakanı, bazı alanlarda istenen sonuçlara ulaşmak iki tarafın daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini belirterek, İran ile Umman’ın siyasi, ekonomik ve bölgesel konulardaki işbirliği dizinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Zarif ayrıca, Ummanlı yetkiliyi, İran ile 4+1 Grubu arasındaki müzakerelerde gelinen son durum ve gelişmeler ve İran ile ilgili bölgesel gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Orgeneral Muhammed en-Numani de görüşmede, iki ülke yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerinin karşı tarafın son görüşlerini öğrenme amacıyla memnuniyet verici olduğunu belirterek, İran ile Umman’ın muhtelif alanlardaki işbirliğinin önemli olduğunu ifade etti, iki ülkenin bölgesel konularda da işbirliğinin artmasını istedi.

Umman’da tutuklu İran vatandaşları, ekonomik, ticari ve mali konular, Yemen gelişmeleri dahil bölgesel konular da bu görüşmede ele alındı.

Zarif dün Irak’tan Umman’a geçmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.