HaberlerİranOrtadoğu

Bakü medyası İran Karşıtı iddialarını sürdürüyor

Tahran ve Bakü yönetimlerinin kültürel ve ekonomik işbirliği ile siyasi ilişkilerin arttırılması yönündeki tüm çalışmalarına rağmen, Azerbaycan Cumhuriyeti medyasının İran İslam Cumhuriyetine karşı propaganda çalışmaları devam ediyor.

Bunun en son örneği de Azerbaycan Cumhuriyeti devlet Haber Ajansı-Azertac’ın içişleri Bakanlığı, Devletin güvenlik servisi ve Azerbaycan Cumhuriyeti Savcılığı ortak bildirisinden naklen, Gence valisi Elmar Veliev’e yönelik silahlı saldırının terörist amaçlı ve önceden tasarlanmış eylem olduğunu belirtti. Azertac haberinde saldırgan Yunus Seferov’un Rusya Federasyonu uyruklu olduğu ve 2016 yılında İran’da bulunduğu iddia edilmiştir.

Bu kez de önceki benzer suçlamalarda olduğu gibi Bakü medyası ve de İlham Aliyev yönetimine bağlı kuruluşlar hiçbir güvenilir belge ve kanıt yayınlamadan, İran’a karşı suçlamalarda bulundular. Üstelik komşu bir ülkeye yolculuk etmek ve hatta o ülkede eğitime devam etmek, terör saldırısında ortak olma anlamına gelmiyor. hiç şüphesiz bu temelsiz ve mantıksız suçlamalar, kamuoyu dikkatini iç krizlerden saptırmak ve mevcut bazı sorunlardan kaçmak siyasetidir.

Aslında Azerbaycan Cumhuriyeti’nde daha önce de siyasi hedeflerin ilerlemesi için din konusu yine suiistimal edilmişti. Bu bağlamda Azerbaycan Cumhuriyeti ” Cuma dini Cemiyeti “ lideri Hac Ilgar İbrahimoğlu yaptığı açıklamada Gence kenti valisine yönelik suikastın din konusuna ilişkilendirmenin yanlış ve Azerbaycan Cumhuriyeti için zararlı olduğunu belirtti.

Kendisi Yeni Musavat gazetesinin canlı ve görüntülü mülakatında şöyle dedi: Başta aydınlar, işçiler, dindarlar ve diğerleri olmak üzere tüm Gence halkına yönelik vali Elmar Veliyev’in davranışları ve tutumu zalimanedir ve Gence’de herkes ister dindar olsun ya da olmasın, Gence’nin zulüm ve adaletsizlikte ” kaynama noktasına” ulaştığında valiye karşı bir harekette bulunabilir.

Gence kentinin kötü olarak bilinen valisine yönelik suikast planı ile ilgili gündem saptırma çalışmaları, İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti liderleri ve yetkililerinin son 2 yılda birçok bölgesel ve uluslararası büyük planı gerçekleştirmek için yararlı işbirlikleri olduğu halde gerçekleşiyor. Bu çalışmalardan Kuzey-Güney uluslararası demiryolu koridorunun son nihai halkası olan Qazvin-Reşt-Astara demiryolu ve de Tahran, Bakü ve Moskova’nın en önemli ortak uluslar arası projelerinden olan Kuzey Güney ulaşım yolunun inşaatına değinebiliriz.

Bu arada İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti yetkilileri, iki ülkenin kültürel haftasını son günlerde Bakü ve Tahran’da düzenlediler üstelik bazı İranlı yetkililerin Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 2. Büyük kenti olan Gence’yi ziyaretleri resmiyet kazandı.

Hiç şüphesiz bu çalışmalar Tahran ve Bakü yetkililerinin, iki komşu ve Müslüman ülkenin birçok ortaklıklara dayanan kültürel ve ekonomik ilişkileri daha da güçlendirme iradesini gösteriyor.
Genel olarak görünüşe göre İran İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti ilişkilerinin güçlenerek gelişmesine karşı olan düşmanlar, ikili ilişkilerin daha fazla tahrip edilmesi amacıyla daha çok çalışacakları ve sahte bir macerayı, bu hedeflerini gerçekleştirmek için kullandıkları görünüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.