HaberlerKafkasya

Bakü Zirvesi’nde ortak çıkarlar ve barış ve istikrara vurgu yapıldı

İran, Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları Üçlü Zirvesi’nin ardından sonuç bildirisi yayınlandı. Sonuç bildirisinde, ortak çıkarlar ve bölgede barış ve istikrarın pekiştirilmesine vurgu yapıldı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Elmar Muhammedyarov ortak açıklamada, barış, istikrar ve kalkınmanın geliştirilmesi ve bölgede işbirliğinin güçlendirilmesi için üç ülke halkı arasında işbirliği ve dayanışmanın güçlendirilmesine olan taahhütlerinin sürmesine vurgu yaptılar.

Zarif, Çavuşoğlu ve Muhammedyarov ayrıca, İran, Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ortak çıkarlarının korunmasının ülkelerin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı hakkı, uluslararası sınırların ihlal edilmemesi ve tüm münakaşaların barışçıl çözümü başta olmak üzere uluslararası kurallara uymaya bağlı olduğunun altını çizdiler.

Üç ülke ayrıca, terörizm, radikalizm, organize suçlar, silah ve uyuşturucu ve insan, tarihi eserler kaçakçılığı, bilgisayar suçları ve yasa dışı göçle mücadeleye vurgu yaptılar.

İran, Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları ayrıca, herhangi bir fert veya gruba asla kendi topraklarını diğer iki ülkeleri tehdit için kullanmalarına izin vermeyeceklerini belirttiler.

Zarif, Çavuşoğlu ve Muhammedyarov, nükleer anlaşmanın önemine vurgu yaparak, tüm taraflardan nükleer anlaşma ile ilgili yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmelerini istediler.

Üç ülke Dışişleri Bakanları ayrıca, İslam dünyasının önündeki sorunlarla mücadele için İslami birliğe vurgu yaptılar.

Zarif, Çavuşoğlu ve Muhammedyarov ayrıca, 13 aralıkta İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nin Kudüs-i Şerif ile ilgili sonuç bildirisini memnuniyetle karşıladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.