AvrupaHaberlerOrtadoğuTürkiye

Balkan ülkelerindeki müslümanlar Soma’yı dua ve taziyelerle andı

Batı Trakya ve Balkan bölgesindeki ülkelerdeki camilerde Soma faciasında hayatını kaybeden madencilerle alakalı hutbeler irad edildi. Bölgedeki yetkililer taziye mesajları yayınladı

Yunanistan’daki bir mescitte de Soma’daki maden kazasında hayatını kaybedenler için hutbe okundu, dualar edildi. Yunanistan Müslümanlar Derneği Başkanı Naim el Gadur, Soma’daki madende hayatını kaybedenlerin acısını paylaştıklarını söyledi.

Diğer taraftan Batı Trakya’da da birçok camide Soma’daki faciayla ilgili hutbeler okundu. Kosova’daki camilerde de Soma için hutbeler okundu. Kosovalı üst düzey yetkililer, Priştine’deki Türkiye büyükelçiliğine taziye ziyaretinden buludu ve Türk halkına taziyelerini iletti. Kosova’nın Prizren kentinde de dua edildi ve Mevlid okutuldu.

Arnavutluk’da da Soma’da hayatını kaybeden madenciler anıldı, yetkililer taziye mesajlarını iletti. Arnavutluk’taki Türkiye büyükelçiliğinde taziye defteri açıldı.

Arnavutluk’taki Merkez Camii’nde okunan Cuma Hutbesi’nde de konu Soma’daki faciaya ayrılmıştı.

Arnavutluk İmamlar Birliği Temsilcisi Neki Kloshi birlik adına Türkiye’ye taziyelerini iletti. Kloshi; “Kardeş Türk halkına en içten taziyelerimi gönderiyorum. Soma’daki kazada kardeşlerimiz, helal rızık kazanırken şehit düştü. Türk halkına, devletine taziyelerimizi yolluyoruz. Allah şehitlerin mekanını cennet eylesin. Kederli ailelerine de sabır eylesin. Kardeş Arnavut halkı ve Müslümanları adına bu acı günde yanınızada olduğumuzu bildirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (21) içerik yüklenmiştir.