AvrupaHaberler

Balkanların sorunu dış güçlerin müdahalesidir

İran dışişleri bakanı Balkan bölgesindeki ülkeler arasında işbirliği ve dayanışmanın gelişmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

Menuçehr Mutteki bugün Sırbistan yeni büyükelçisi Alexandr Tasik’i kabulünde Balkan bölgesinde yabancıların müdahalesini bölge sorunlarının temelini oluşturduğunu belirterek, maalesef bazı güçlerin hala Balkan bölgesinde sorun oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Yapılan görüşmede Tasik, güven mektubunu sunarken İran İslam cumhuriyetini Ortadoğu bölgesi ve Asya kıtasının önemli ülkesi olarak tanımlayıp, İran ve Sırbistan arasında ilişkilerin gelişmesi için ortamın hazır olduğunu ve bu konuda hiç bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını ifade etti.

Menuçehr Mutteki bugün ayrıca Bolivya’nın yeni Tahran büyükelçisi Horhe Miranda Luisaga’yı kabulü sırasında İslam inkılabı ardından İran halkının geride bıraktığı engebeli sürece ve sorunlara değinerek, İslam nizam yetkilileri ve halkın direnişi ve çabası ile İran’ın ortadoğu bölgesinde huzur ve istikrar ülkesine dönüştüğünü ifade etti.

Mutteki İran ve Bolivya cumhurbaşkanlarının iyi ve samimi ilişkilerine değinerek, ikili görüşmelerde iki ülke arasında geniş işbirliği planlarının çizildiğini açıkladı.

Bolivya’nın yeni büyükelçisi Horhe Miranda Luisaga da yapılan görüşmede güven mektubunu İran dışişleri bakanına sunarak, Bolivya’nın İran’ın tüm alanlardaki tecrübelerinden yararlanabileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.