AsyaDünyaHaberler

Ban Ki Moon, Doğu Türkistan olaylarını kınadı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde bu ayın başında meydana gelen şiddet olaylarını kınadığını belirtti.

Genel Sekreter Ban, Çin ve Moğolistan’a yaptığı 6 günlük ziyaretinin ardından BM’de basın toplantısı düzenledi.

Ban, basın toplantısında bir gazetecinin, sürgündeki Uygur lideri Rabia Kadir’in Tokya’da yaptığı, “Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bu ay başında meydana gelen olaylar sırasında başkent Urumçi’de yaklaşık 10 bin kişinin kaybolduğu ve bu durumun kurulacak bir uluslararası araştırma komitesi tarafından araştırılması gerektiği” yönündeki açıklamalarını nasıl değerlendirdiğini ve bu konuyu Çin yetkililerle görüşüp görüşmediği” yönündeki bir soruya yanıt verdi.

Ban, Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki söz konusu rakamlarla ilgili kesin bilgiye sahip olmadığını, bu konuya bakması gerektiğini ve kendisinde bu yönde (10 bin kişinin kaybolduğu yönünde) bir bilgisi blunmadığını söyledi.

Ban, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde meydana gelen şiddetten ve insanların ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirterek, ”Nedeni ne olursa olsun bütün görüş ayrılıklarının şiddete başvurulmadan barışçıl biçimde çözülmesi gerektiği yönündeki evrensel ilkeyi destekliyorum” dedi.

”Bu bakımdan tüm bu şiddeti, şiddete başvuran insanları kınıyorum” diye konuşan Ban, rakamlarla ilgili konulara ise yeniden bakması gerektiğini belirtti

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.