DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Ban Ki Moon: İran Suriye sorununun çözümünde önemli rol oynayabilir

Birleşmiş Miletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İran’ın Suriye’deki sorunun çözümü konusunda önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

İrna haber ajansının bildirdiğine göre Tahran’da yapılan 16. Bağlantısızlar Hareketi zirvesine katılmak üzere İran’a giden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile bir ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye halkının son bir kaç aydır çok büyük acılar çektiğini belirten Ban Ki Moon, “İran, Suriye sorununun çözümü konusunda çok önemli bir rol oynayabilir, bu yüzden İranlı yetkililerle bu konuda görüşmelerde bulunuyorum” dedi.

1974 yılında Koreli bir diplomat olarak İran’da bulunmakla birlikte BM Genel Sekreteri sıfatıyla İran’a ilk kez geldiğini belirten Ban Ki Moon, İran’ın zengin kültürü ve medeniyetiyle tarih boyunca insanlığa büyük katkılarda bulunduğunu söyledi ve Tahran’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Bölgedeki hareketlere verdiği destekten ve yıllardır Afganlı mültecilere ev sahipliği yapmasından dolayı İran’a teşekkür ettiğini belirten Ban Ki Moon, İran’ın, Afganistan, Yemen, Irak ve Bahreyn’de de istikrarın sağlanmasında önemli rol oynayabileceğine inandığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.