AsyaHaberler

Bangladeş’de patron işçileri katletti: 100 işçi öldü!

Bangladeş’in başkenti Dakka yakınlarında 8 katlı bir tekstil atölyesinin çökmesi sonucu yaklaşık yüz kişi hayatını kaybederken, yüzlerce işçinin de yarlandığı bildirildi. İşletme sahibinin uyarılara rağmen önlem almadığı belirtildi.

Binadaki, kurtarma çalışımlarına katılan bir itfaiye görevlisi Reuters’e yaptığı açıklamada, korkunç olayın gerçekleştiği sırada binada 2 bin çalışanın olduğunu söyledi. Enam Hastanesi’nden Hiralal Roy AFP’ye yaptığı açıklamada, en az 700 kişinin hastanede tedavi altında olduğunu söyledi.

Başkent Dakka’ya 30 km uzaklıktaki Savar’da bulunan ve ismi Rana Plaza olan binada birçok giyim markasına ait üretim ve dikim atölyelerinin olduğu belirtiliyor.

Bölgenin polis şefi Muhammed Asaduzaman, binada tespit edilen bir çatlaktan dolayı atölye sahiplerinin salı günü işçilerin binaya alınmaması konusunda uyarıldığını söyledi. İşletme sahibi Muhammed Anisur Rahman, “ikinci katta bir çatlak vardı ancak benim atölyem beşinci katta. Bina sahibi kat sorumlusuna bir sorun olmadığını ve atölyemizi açabileceğimizi söyledi” diye konuştu.

Dünyanın büyük markaları ucuz iş gücü yüzünden işletmelerini Bangladeş’e taşıyor. Ancak ülkede tekstil sektörü büyürken, son dönemde patronların güvenlik önlemlerini almamasından dolayı meydana gelen kazalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz kasım ayında da, başkent Dakka yakınındaki Tazreen Fashion fabrikasında çıkan yangında 112 işçi hayatını kaybetmişti. Fabrika sahibi, yalnızca 3 kata izin verilmesine rağmen tesisi genişleterek 8 kata çıkardıklarını, hatta yangının çıktığı dönemde 9’uncu kat üzerinde çalıştıklarını itiraf etmişti. Bir itfaiye yetkilisi de fabrikanın yangın güvenlik sertifikasının süresinin olaydan iki buçuk ay önce sona erdiğini ve sertifikanın tesisin güvenlik konusundaki eksiklikler nedeniyle yenilenmediğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.