HaberlerİranOrtadoğu

Bankok’ta İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin de katıldığı bir matem merasimi düzenlendi

Dün gece Tayland’ın başkenti Bankok’ta Hz. Hüseyin’in (S) şehadetini anma çerçevesinde İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin de katıldığı bir matem merasimi düzenlendi.

İRNA’nın haberine göre, sözkonusu matem merasimine, İran cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyetten ayrı olarak, Taylan’da yaşayan İranlılar, alimler katılırken, İran cumhurbaşkanı Ruhani, merasimde yaptığı konuşmada, İmam Hüseyin’in yalnızca Şiilere ve İslam’a ait olmadığı aksine dünyanın bütün özgürlükçülerine ait olduğunu söyledi.

Ruhani, niçin İmam Hüseyin ve Aşura şanlı kalmıştır ve de bütün gönüller niçin onunladır; şeklindeki soruya da temasla, İmam Hüseyin’in belli bir grubun ülküsü için canını feda etmediğini belirterek, onun hedefinin dünya değerleri için olduğunu ve bütün beşeriyetin ilerlemesi olduğunu söyledi.

İmam Hüseyin’in özgürlük için öldürüldüğünü belirten Ruhani, onun bütün insanların özgürlükleri için canını feda ettiğini ve hak, adalet ve toplumun ıslahı yolunda şehit olduğunu söyledi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, Hz. Hüseyin’in (S) şehadet ve zillet arasında şehadeti seçtiğini belirterek, onun bütün ülkülerinin bütün Şiiler ve insanlar için olduğunu söyledi.

İran cumhurbaşkanı, Hind kıtasında Aşura gününü tatil olmasının ve de Gandi’nin benim bu toprakları özgürleştirmekteki liderim Hüseyin’dir demesine de temas ederek; ”dünyada milyarlarca insanın Hz. Hüseyin’e saygı duyduğunu çünkü onun ahlak, cihad ve barış insani olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Ocak 2022 (25) içerik yüklenmiştir.