DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Baradei görevi bırakmadan gerçekleri açıklamalı

UAEA’daki İran temsilcisi Ali Asger Sultaniye, “İran’ın, UAEA genel müdürü Muhammed el Baradei’ye mektub göndermesinin, karşılıklı saygı, onur, iktidar ve maslahat çerçevesinde Tahran ile UAEA arasında işbirliğinin mevcut olduğunu göstermektedir” dedi. UAEA’daki İslami İran temsilcisi Ali Asger Sultaniye, “dünyanın barış yanlısı halkların, bazı batılı ülkelerin, gerçekleri gizleyerek, asılsız iddialarla, İran’ı suçlamaları, UAEA’nın uzmanlık alanına giren konulardaki faaliyetleri nasıl siyasi bir sürece soktuklarını görmesi gerektiğini” söyledi.
İslami İran, geçtiğimiz Cuma günü, İran’ın ajanstaki temsilcisi UAEA genel müdürü Muhammed el Beradei’nin İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili ajansa sunduğu raporla ilgili detaylı bir mektub’u, Beradei’ye göndermişti.
UAEA’daki İslami İran temsilcisi Ali Asger Sultaniye sözkonusu mektubda, Muhammed el Beradei’ye hitaben, UAEA genel müdürlüğünden ayrılmadan önce İran’ın nükleer faaliyetlerinin tamamen aydınlandığını ve normal duruma geldiğini ilan etmesini isteyerek, “aksi halde, diğer üye ülkelerin de her türlü belirsizlikleri giderecek cevaplar vermesi gerekir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.