HaberlerİranOrtadoğu

Baradey’in son raporunda İran tesisleri yasal

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) başkanı Muhammed El-Beradei hazırladığı son raporunda İran’a ait nükleer tesislerde yapılan tüm denetimlerde her hangi bir yasal olmayan faaliyete rastlanmadığını belirtti.

Yeni raporda da İran’ın nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl olduğuna bir kez daha vurgu yapıldığını” belirtildi.

Raporda, “BM müfettişlerinin hiçbir sorunla karşılaşmadan İran’ın ikinci uranyum zenginleştirme tesisi olan Fordo’da inceleme ve denetlemelerde bulunduğu” ifadelerine yer verildi.

Raporda UAEK denetçilerinin Mart 2007 tarihinden bu yana olağan denetimler dışında 31 kez habersizce İran nükleer tesislerini denetlediğini ve bu denetimler sırasında yasal olmayan, İran tarafından bildirilmeyen durumla karşılaşılmadığına yer verilmektedir.

Batının İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili tedirginliklerini ortadan kaldırmak amacına yönelik bir girişimde bulunan UAEK’nın söz konusu raporunda Fordu nükleer tesisleriyle ilgili İran’ın vermiş olduğu bilgilerin tamamen doğru olduğunu bildirdi.

UAEK raporu uyarınca Fordu tesisleri hakkında İran’ın sunduğu bilgilerin araştırılması amacıyla başlatılan çalışmalar, İran’ın bu husustaki raporunun mevcut faaliyetlerle tamamen uyum içinde olduğunu ve İran bu konuda en ufak bir sapmada bulunmadığı anlaşılmıştır.

UEAK Başkanı Muhammed El Baradei’nin, yedi sayfalık raporunu kuruma üye 35 ülkenin değerlendirmesine sunduğu ve ayrıntıların sonra ilan edileceği kaydedildi.

Raporun bir hafta sonra yapılması öngörülen UAEK Genel Kurul toplantısında da üye ülkelerce ayrıca değerlendirileceği belirtildi.

UAEK’nın önceki raporlarında da “İran’ın nükleer enerji faaliyetlerinin askeri amaçlı olduğuna dair herhangi bir kanıta ulaşılamamıştır” ifadesi kullanılmıştı
İran’ın, UAEK ile işbirliğine devam ettiğinin belirtildiği raporlarda, Natanz’daki tesisler ile Arak ağır su reaktöründe kurum müfettişlerinin inceleme ve denetleme yapmasına müsaade edildiği bilgisine yer verilmiştir.

İnşaat aşamasındaki yeni nükleer tesislerin (Fordo) varlığıyla ilgili 21 Eylülde UAEK’ya bilgi veren İran’ın, bu tesisleri de BM denetimine açacağını ilan ettikten sonra El Baradei, 3 Ekimde Tahran’a gelerek nükleer konularda görüşmelerde bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.