FilistinHaberlerOrtadoğu

Baraj kapaklarını açmak yeni bir cinayettir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyonist işgal yönetiminin Gazze vadisindeki insanları uyarmadan yağan yağmurun ardından yıllardır kapalı bulunan baraj kapaklarını açmasının, burada yaşayan Filistinli ailelerin can ve malına zarar vermeyi amaçladığını ifade etti.

Konuya ilişkin dün (18 Ocak Pazartesi) bir demeç veren Ebu Zuhri, Filistinli vatandaşların can ve malına gelen zarardan sadece Siyonist işgal yönetiminin sorumlu olduğunu söyledi.

Hamas sözcüsü Ebu Zuhri ilgili uluslararası kurumlarla yardım kuruluşlarına çağrıda bulunarak zarar gören Filistinli ailelere acilen yardım elini uzatmalarını istedi.

İşgal yönetiminin, yağmur sularının Gazze’ye girmesini engellemek için yapılan setlerin yıllardır açılmayan kapaklarını, dün ve evvelki gün yağan yağmurun ardından aniden açması sonucu onlarca Filistinli ailenin evi sular altında kaldı. Filistin ilkyardım ve sivil kurtarma ekipleri sular altında kalan yüzlerce Filistinli vatandaşı kurtardı.

Belediye yetkilileri, suların yer yer üç metreye kadar yükseldiğini belirterek, suların içinde mahsur kalanların kurtarılması için yoğun çaba harcandığını ifade ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.