ArabistanHaberlerOrtadoğu

Barbar Suudi savaş uçakları bir kez daha Yemen halkını hedef aldı

Suudi arabistan rejimi savaş uçakları bugün (SPerşembe) sabah saatlerinde Yemen’in kuzeyinde yer alan Saade eyaletini misket bombalarıyla bombaladılar.

Yemen el-Mesire internet sitesinin bildirdiğine göre Suudi rejimi bombardıman uçakları Ketaf iline bağlı Hudvan bölgesine yönelik dünyaca yasaklanmış misket bombaları yağdırdılar.

Son yıllarda Saade eyaletine yönelik defalarca Suudi rejimi ve ortaklarının misket bomba saldırıları düzenledikleri bilinmekte.

Öte yandan Yemen Sağlık Bakanlığı’na bağlı kaynaklarca bakanlığın, bu ülkeye karşı yapılan savaşta ölenlerin ve yaralananların sayısının 35 bin 297’ye yükselmesine işaret ederek, Yemen’deki sağlık merkezlerine yönelik devam eden saldırılar konusunda uyarıda bulunduğu belirtildi.

Yemen Sağlık Bakanlığı tarafından, Yemen’e karşı Mart 2015’te başlatılan savaşta bugüne kadar 35 bin 297 kişinin yaralandığı veya hayatını kaybettiği belirterek şu açıklama yapıldı: Şehitler arasında 2230 çocuk ve yaralılar arasında ise 3248 çocuk bulunmaktadır. Saldırılarda 2081 kişi de sakat kaldı. Bunlar ne yazık ki son rakamlar değil. Yemen karşıtı koalisyonun sağlık merkezlerine yönelik devam eden saldırıları kınanmaktadır. Geçtiğimiz gün Hacce’nin Abese bölgesindeki Veba tedavi merkezine yönelik saldırı ile bugüne kadar sınır tanımayan doktorlara ait sağlık merkezi 6. kez hedef alınmış oldu. Abese’deki Veba tedavi merkezinin hedef alınması uluslararası kanunlara aykırıdır.

Yemen Sağlık Bakanlığı daha sonra, bu olaylar karşısında Birleşmiş Milletleri sessiz kalması nedeniyle kınayarak şu ifadeleri kullandı: Bu, düşmanın sağlık merkezlerine ve ülkenin altyapısına yönelik ilk saldırısı değil, düşman bugüne kadar 400’den fazla sağlık merkezini hedef aldı. Düşman Yemen’deki Veba gibi salgın hastalıklarla mücadele faaliyetlerinin durmasının sorumlusudur. Sağlık hizmetlerinin durması Veba hastalığının 2018 yılında daha yaygın hale gelmesine neden olmaktadır. Düşman uluslararası Kızılhaç ve Sınır Tanımayan Doktorlar örgütlerinin hedef alınmasının sorumlusudur. Bu saldırılar Yemen karşıtı koalisyonun Yemen’de yaşamı yok etmeye çalıştığının göstergesidir.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.