AfrikaHaberler

Baringo eyaletindeki saldırıda 4’ü çocuk 9 kişi hayatını kaybetti

Kenya’da bir köyü basan silahlı saldırganların, 4’ü çocuk 9 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Ulusal basında yer alan haberlerde, Kenya’nın kuzeybatısındaki Baringo eyaletinde bir köyü basan silahlı saldırganların, 5 kadınla 4 çocuğu öldürdüğü ve onlarca evi ateşe verdiği belirtildi.

Saldırganların, çatışmalardan kaçarak bölgedeki okulun bahçesine sığınan, aralarında kadın ve çocukların olduğu onlarca kişinin üzerine ateş açtığı kaydedildi.

Kenya’da uzun süredir yaşanan şiddetli kuraklık sebebiyle göçerlerle yerli halk arasında su ve otlak yüzünden sık sık çatışmalar çıkıyor. Köyleri basan silahlı kişiler, hayvanları çalarak köylüleri öldürüyor.

Kenya hükümeti, ülkenin 23 bölgesinde etkili olan ve 3,7 milyondan fazla kişiyi etkileyen şiddetli kuraklık nedeniyle 10 Şubat’ta “ulusal afet” ilan etmişti.

Aynı bölgede son olarak salı günü, Pokot kabilesinden 2 kadının cesedi bulunmuştu. Kabileler arası çatışmaların yaşandığı bölgede geçen hafta en az 10 kişinin öldüğü duyurulmuştu.

Kenya hükümeti, aralarında Baringo, Elgeyo Marakwet ve Laikipia eyaletlerinin de bulunduğu birçok yeri tehlikeli bölge ilan etmiş, bölgeye 400’ün üzerinde ağır silahlı birlik göndererek operasyon başlatmıştı.

Öte yandan Kenya Devlet Başkan Yardımcısı William Ruto’nun “vur emriyle” başlatılan operasyonun üzerinden 3 hafta geçmiş olmasına rağmen bölgeden ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.