AsyaEkonomiHaberler

Barış boru hattı faaliyete geçirilecektir

Pakistan’ın Tahran büyükelçisi Muhammed Bahş Abbasi yaptığı açıklamada İslamabad’ın barış boru hattını uygulamaya kararlı olduğunu ve bu konuda her hangi bir kaygının bulunmadığını belirtti.

Pakistan’ın 62. bağımsızlık yıldönümü dolayısıyla basın mensuplarına konuşan Abbasi “barış boru hattı büyük bir projedir ve uygulanması da uzun bir zaman alır” dedi.

İki bin 700 kilometrelik barış boru hattının İran doğalgazını Pakistan’a ve oradan da Hindistan’a taşıması bekleniyor. Nihai anlaşma durumunda boru hattının 1.100 kilometresi İran’da, bin kilometresi Pakistan’da ve 600 kilometresinin de Hindistan’da olması tahmin ediliyor.

Projenin tamamlanmasıyla günlük 150 milyon metreküp İran doğalgazı Hindistan ve Pakistan’a ihraç edilecek.

Pakistanlı diplomat, Batı’nın İran’a yönelik olası yaptırımlarının barış boru hattı üzerindeki etkisi ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Batı’nın ve özellikle ABD’nin bu konudaki programları henüz belli değil. Bu arada barış boru hattı projesini etkileyecek bir yaptırım da söz konusu değil. Pakistan her ne kadar diğer kaynaklardan doğalgaz alım imkânına sahip olsa da bu anlaşmayı yürütmeye kararlıdır.”

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.