HaberlerIrakOrtadoğuTürkiye

Barzani, Irak’ı parçalamaya dönük bir girişimde daha bulundu

Mesut Barzani Irak’ı parçalamaya dönük bir girişimde daha bulundu. Bölgesel Yönetimin Başkanı Barzani, partisi KDP’ye, “bağımsızlık referandumu için hazırlık yapın” talimatı verdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimni lideri Mesud Barzani Irak’ın bölünmesi için referandum yapılması talimatı verdi.

Barzani’nin haber sitesi Rudaw, Kürdistan Demokrat Partisi’nin dün yaptığı toplantıda aldığı kararları duyurdu. KDP’nin yetkili isimlerinden Aras Haso Mirhan’a dayandırılan haberde, toplantının ana maddesinin bağımsız Kürdistan ilanı olduğu belirtildi.

Mirhan, Barzani’nin bu toplantıda bağımsız Kürdistan referandumu için diğer partilerle görüşme talimatı verdiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde Talabani’ye bağlı KYB ile önemli bir toplantı yapılacağını belirten Mirhan, daha sonra diğer partilerle de biraraya gelineceğini ifade etti.

Barzani’nin referandum talebi yeni değil. Barzani, bölgesel yönetim parlamentosunun 3 Temuz 2014’te yapılan kapalı oturumunda da bağımsızlık için referandum hazırlığı yapılmasını talep etmişti. IŞİD’in Musul ve daha sonra Kürdistan Bölgesi’ne saldırması, referandumun rafa kaldırıldığı yorumlarını beraberinde getirmişti.

Öte yandan Rudaw’da Türkiye’nin de bağımsız Kürdistan devletine karşı olmadığı iddiası yer aldı. Haberde, Barzani’nin son Ankara ziyaretinde Kürdistan Bayrağı ile karşılandığı hatırlatıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (25) içerik yüklenmiştir.