HaberlerIrakOrtadoğu

Barzani, Kürt Ordusu kuramaz

Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ, Iraklı Kürtlerin liderlerinden Mesut Barzani’nin açıklamasına gösterdiği tepkide Irak’ta iki ordu kurulmasının Irak anayasasına aykırı olduğunu belirtti.

Iraklı Kürtlerin liderlerinden Mesut Barzani’nin Irak Kürdistan’ında ayrı bir ordu kurulması yönündeki açıklamasına tepki gösteren Bağdat hükümeti sözcüsü Ali Debbağ, anayasanın ülkede iki ordu kurulmasına müsaade etmediğini belirtti.

Debbağ, bazılarının Kürdistan devleti kurma hayali ile anayasa üzerinden kabul edilen gerçekleri bir birinden ayırt etmek gerektiğini, Irak anayasasının iki ayrı ordu kurulmasına izin vermediğini, herkes için bir güvence sayılan federal yapının takviye edilmesi için çaba harcamak gerektiğini ve Irak’ın güvenliğine yönelik tehdit oluşturacak olan yerel güçlerin varlığına izin vermemek gerektiğini vurguladı.

Iraklı Kürt lider Barzani geçen gün Amerikalı askeri bir heyetle görüşmesinde Kürdistan yöresinin kendine özgü bir ordu kurma kararı aldığını ve bölgedeki tüm tarafların bu eğilime sıcak baktığını dile getirmişti.

Öte yandan Barzani’ye yakınlığı ile bilinen özel kalem müdürü Fuat Hüseyin de Barzani’nin bu açıklamada Kürt peşmergeleri kastettiğini, bu gücün anayasada bölgenin güvenlik güçleri olarak resmiyete tanındığını belirtti.

Bu arada Bağdat yönetiminin, savunma bakanlığının talebi üzerine Kürdistan yöresinde iki askeri akademiyi feshetmeyi planladığı belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (3) içerik yüklenmiştir.