HaberlerIrakOrtadoğu

Barzani yerel meclisten seçimler tarihinin belirlenmesini istedi

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak Kürdistan Bölgesi Yerel Parlamentosu’na mektup göndererek, başkanlık ve meclis seçimleri tarihinin belirlenmesini istedi.

Parlamentoya mektup gönderen IKBY Başbakanı, Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak olan genel seçimlerin tarihinin netleştirilmesi talebinde bulundu.

Barzani mektubunda, seçimlerin sorunların çözümünde en iyi seçenek olduğunu belirtti.

Seçimlerin yapılması için yasal prosedürün yerine getirilmesini isteyen Neçirvan Barzani, seçim tarihinin belirlenmesinin 3 ayı geçmemesi gerektiğini vurguladı.

Mektupta ayrıca, hükümetin, seçim süreci için her türlü yardımı yapmaya hazır olduğu ifade edildi.

Barzani, “Kürdistan’daki birçok siyasi tarafı ziyaretimizin ardından, siyasi durumun değerlendirilmesi ve iç birliğin korunması gerekliliği, Kürdistan Bölgesi’nde sorunların çözümü ve birliği garanti etmenin en iyi seçeneğinin, seçimlerin yapılıp halka başvurmak olduğu kanaatine vardık” dedi.

Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu’ndan da seçim hazırlıklarının yapılması istendi.

25 Eylül tarihinde düzenlenen sözde Irak Kürdistan bölgesinin bağımsızlık referandumu ardından Bağdat Merkezi yönetiminin yerel yönetime ültimatomu ve bölgeye askeri güç sevk ederek ihtilaflı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesi ardından yerel yönetim referandum sonuçlarının iptalini açıklamı ve ardından Mesut Barzani görevini Neçirvan Barzaniye teslim etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.