HaberlerIrakOrtadoğu

Barzani’nin IŞİD’e desteği Türkmenleri çıkarmak içindi

Kanun Devleti İttifakı milletvekilleri, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin Musul olaylarındaki rolünü gösteren kanıtlara sahip olduklarını iddia etti.

Irak’tan yayın yapan el-İticah televizyonuna demeç veren Kanun Devleti İttifakı milletvekillerinden Aliye Nasif, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Irak’ın bölünmesi için IŞİD terörüyle işbirliği yaptığını gösteren kanıtlara sahip olduklarını söyledi.

Barzani’nin Kürdistan Bölgesi’ni konfederalizme taşıdığını belirten Aliye Nasif, Erbil’in Bağdat’la tek ilişkisinin yüzde 17’lik bütçeden ibaret olduğunu söyledi.

Aynı kanala demeç veren Irak Meclisi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı İskender Vetut da ellerindeki kanıtların Mesud Barzani’nin Musul olaylarında rol oynadığını gösterdiğini belirtti.

İskender Vetut, Erbil’in Türkmenleri Telafer’den çıkararak burayı Kürdistan Bölgesi’ne bağlamayı hedeflemekle suçladı.

Kürt halkının Irak’ın bir parçası olduğunu belirten Vetut, “Irak hükümeti, şartlar ne olursa olsun topraklarının bir bölümünden vazgeçmeyecektir” dedi ve peşmerge güçlerinin Kerkük’ten ve tartışmalı bölgelerden çekilmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.