FilistinHaberlerOrtadoğu

Başbakan Heniyye: Kudüs’ü kurtarmanın yolu Gazze’den geçer

Yurtdışı ziyaretleri kapsamında Kuveyt’e geçen ve burada görkemli törenle karşılanan Başbakan İsmail Heniyye, Filistin heyetine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ettiklerini belirterek, Kuveyt’in Filistin halkına desteğini sürdürmesini istedi.

Yapılan seçimler nedeniyle Kuveyt yönetimini ve halkını da tebrik eden Heniyye, Kuveyt’te ikamet eden Filistinlilere de Hamas’ın Filistin topraklarını işgalden kurtarıncaya kadar direnişe devam edeceği konusunda güvence verdi.

Kuveyt’te ikamet eden Filistinlilere seslenen Heniyye şunları söyledi: “Beş yıldır kuşatma ve ateş altında bulunan Gazze’den geliyoruz. Biz, Kudüs ve Mescidi Aksa’ya ulaştıracak en kestirme yolun geçtiği Gazze’den geliyoruz. Filistin halkının direniş ve cihad konusunda ısrarını sürdürdüğü konusunda size ve ailelerinize güvence veriyorum. Oradaki kardeşleriniz Filistin’in hiçbir meselesinden ve toprağından asla taviz vermeyecek. Direniş ve Filistin halkının hak ve hukukunu koruma zemininde barış tesis etmekteki ısrarları devam ediyor.”

Hamas hareketinin 2006’daki seçimlerden zaferle çıkmasından sonra bütün grupların katılacağı ulusal bir hükümet kurmak istediklerini, ancak bazı grupların tutumu nedeniyle hükümeti bağımsızlarla kurmak zorunda kaldıklarını belirten Heniyye “demokratik kurallara herkesin saygı göstermesi gerekir. Ancak görünen o ki, sonuçlar birinin istediği şekilde olmayınca onu reddetme yoluna gidiyor” dedi.

Gazze’ye karşı açılan savaşa da değinen Heniyye şunları söyledi: “Siyonist rejim Filistin hükümetini düşürmek, direnişi bitirmek ve Şalit’i geri almak için Gazze’ye karşı önce ambargo uyguladı, ardından savaş açtı. İşgal yönetimi Gazze üzerinden bölgeyi dizayn etmek istiyordu. Bu yetmiyormuş gibi bir de Ortadoğu Dörtlüsünü çıkarıp bizden işgal yönetimini tanımamızı istediler. Ancak var gücümüzle ‘işgal yönetimini asla tanımayacağız’ diye haykırdık.”

Başa dön tuşu
Kapalı