DünyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Başkenti Kudüs olan Filistin devleti kurulacaktır

İslam Konferansı Örgütü, 57 üye ülkeden Filistin halkına kendi geleceğini belirlemesi ve başkenti Kudüs olacak devletini kurması için yaptıkları desteği sürdürmelerini istedi.

Mescidi Aksa’nın yakılışının 40. yıldönümü münasebetiyle Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde dün (20 Ağustos Perşembe) örgüt adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mescidi Aksa’nın yakılışının 40. yıldönümünde İKÖ, Kudüs şehriyle buradaki mukaddes mekânların Müslümanlar için büyük bir önem arz ettiğini, bölge ve dünya barışının önemli ölçüde buraya bağlı olduğunu ifade ediyor. İşgal ettiği mukaddes mekânları korumaktan tamamıyla işgal devleti sorumludur.”

İşgal devletine de çağrıda bulunan örgüt, uluslararası anlaşma ve sözleşmelere özellikle de devletlerin işgal ettikleri yerlerdeki mukaddes mekânları korumasını ön gören, ibadet yerlerine gitmeyi engellemeyi ve işgal edilen yerlerde nüfusla oynamayı yasaklayan Cenevre Anlaşmasının dördüncü maddesine uymasını istedi.

Uluslararası camiadan, işgal ettiği topraklardaki mukaddes mekanları koruması için işgal devletine baskı yapmasını isteyen İKÖ, Mescidi Aksa veya başka mukaddes mekanlara bir zarar verilmesi durumunda bunun dünyadaki Müslümanlar üzerinde çok ciddi etkiler yapacağını ve çok vahim sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.