HaberlerİranOrtadoğu

Baskı ve ayrımcılığı kabul etmeyiz

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) genel kurulunda konuşan İran heyeti başkanı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Ekber Salihi, İran’ın nükleer enerjiyi barışçıl amaçla kullandığını ifade ederek, “Biz barışçıl bir milletiz, ancak baskı ve ayrımcılığı kabul edemeyiz” dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salihi, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na (NPT) taraf olduklarını ve antlaşmanın kendilerine tanıdığı hakları kullanarak nükleer enerji sahibi olduklarını ifade etti.

“NPT rejimi çerçevesinde nükleer programlarıyla ilgili her soruya yanıt vermeye hazır olduklarını” belirten Salihi, ülkesinin Orta Doğu’nun nükleer silahlardan arındırılması konusunda yıllar önce öneride bulunduğunu anımsattı. Salihi, bölge ülkelerinin büyük çoğunluğunun bu öneriye olumlu oy vermesine karşın, “İsrail rejiminin bu öneriye hayır diyen bölgedeki tek ülke olduğunu” söyledi.

Salihi, İran’ın nükleer programına yönelik bazı iddiaların “siyasi gerekçelere dayandığını” vurgulayarak, , “İran bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da taraf olduğu NPT antlaşması uyarınca Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile şeffaf işbirliği yapmayı sürdürecektir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.