FilistinHaberlerOrtadoğu

Batı Asya bölgesinde Siyonist rejimin Arap ülkeleri için pusuya yatması

Siyonist rejim yetkilileri ve Arap dünyasının bazı liderleri arasındaki ilişkiler her geçen gün daha da artmaktadır. Fakat bu ilişkilerin Arap liderlerin lehine olması beklenmemeli. Zira bu kez de, Siyonist rejim 70 yıl önce Müslümanların topraklarını işgal etmeye ilaveten eskiden olduğu gibi onların mallarını da yağmalamak istiyor; bu da bazı Arap liderlerin aptallığı ve umursamazlıklarını gösteriyor.

Siyonist rejim dışişleri bakanı emlak ofisi gelecek mart ayında Siyonist rejim parlamentosunda gündeme gelecek bir yasa tasarısını hazırlamaktadır. Tasarı siyonist rejimi, bazı Arap ülkelerinde yaşayan ve daha sonra işgal edilen Filistin topraklarına göç eden Yahudiler için söz konusu Arap ülkelerden tazminat almakla mükellef kılıyor. Siyonist rejim Arap ülkelerinden 400 milyar dolar tazminat almayı gündemine alırken, Amerika’da başkan Trump’ın tek yanlı ve çıkarcı kararları da Siyonist işgalcilerin lehine işlemektedir. Arap ülkeleri ile milyarlarca dolar değerinde silah anlaşması imzalayan Amerika başkanı Donald Trump, Arap ülkelerini adeta soyup soğana çevirmeye çalışırken, bu sefer de Siyonist rejim Arap ülkelerin mal varlığına göz dikmiştir.
Birçok uzman ve siyasi gözlemciye göre bazı Arap ülke liderlerinin Filistin topraklarını işgal edenlere uşaklığı ve gizli ilişkiler kurması, bu rejimin benzer isteklerde bulunmak için daha da küstahlaşmasına sebep olmuştur. Zira dünyanın Kudüs kentinin Siyonist rejim başkenti kararına karşı tamamen olumsuz ve sert tepkisine rağmen bu kez Arap ülkelerinden haraç kesmeye kalkışmıştır.
Siyonist rejim dışişleri bakanlığının tasarı taslağı iki bölümden oluşuyor. Birincisi Mısır, Moritanya, Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Sudan, Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün ve Bahreyn’den 300 milyar dolar değerinde 850 bin Yahudi’ye ait gayrı menkullerin tazminatını onlara verilmesi isteniyor. Siyonist rejim bu yasa taslağında Moritanya bağımsızlaşırken burada Yahudi azınlığın yaşadığını, onların bu ülkede defnedildikleri yerin bilindiğini ve mal varlıklarının da hala orada mevcut olduğu iddia ediliyor. Siyonist rejim dışişleri bakanlığının yasa taslağında ayırca sadece Suudi Arabistan’dan bu ülkede yaşayan Yahudilerin gayrı menkullerinden en az 100 milyar dolar tazminat ödemesi isteniyor. Görünüşe göre siyonist rejimin elebaşlarından Netanyahu’nın Arap ülkeleri ile ilişkileri geliştirmekten hedefi, sadece birkaç özel Arap ülkeyi kapsıyor.
Bu bağlamda eskiden olduğu gibi son bir yılda Siyonistlerin Arabistan ve BAE ile ilişkilerin geliştirilmesi bir yandan ve diğer yandan Ürdün ve Mısır ile ilişkilerin pekiştirilmesi dikkate alınmıştır. Euronews da Times gazetesinden naklen, “ Tel Aviv ve Riyad arasındaki ekonomi ve ticari ilişkilerin alanı ilk etapta İsrail firmalarının Fars Körfezi’nde faaliyet imkanı, İsrail hava yollarının Suudi Arabistan hava sahasında uçma imkanı ile sınırlı olacağını, bunun ise Siyonistlerin Arabistan ile gayrı resmi ilişkilerini vurguladığını” yazdı.
Bu arada BAE’nin Tel Aviv’e yakınlaşma çalışmaları ise dikkate değerdir. Bu bağlamda Şemseddin el-Negaz, “Arabi 21” sitesine yaptığı açıklamada, BAE ve siyonist rejim ilişkilerinin normal olmadığını, öyle ki Siyonist lobilerinin, Abu Dabi’nin bir çok karar alma merkezlerine nüfuzunun zirve yaptığını ve Siyonist casus Muhammed Dahlan’ın BAE veliahdı Muhammed bin Zayid’in güvenlik danışmanı olduğunu belirtti. El-Negaz’ın belirttiğine göre bu ilişkiler önce iki rejim arasında ortak ekonomi ilişkileri ve ardından Siyonist rejimin BAE’de elçilik açması ile başladı ve ardı ardına iki kez BAE hava güçlerinin katıldığı ve Siyonist rejimin de hazır bulunduğu ortak yabancı orduların hava tatbikatına katılmaya kadar vardı.
Aslında Arap ülkelerin durumu ve bazı yetkililerin tutumu, siyonist rejimin yeni küstahlığına sebep olmuştur. Zira bölgedeki bazı Arap ülkeleri İslam dünyasının çıkarlarını dikkate almak yerine, batı Asya bölgesinde Amerika ve siyonist rejimin menfaatlerini gözeterek onların sahasında İslam ümmetin çıkarlarına karşı top oynamaya çalışıyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.